Новини з 1996 року

Всеукраїнський день бібліотек - 30 вересня. Читайте! Формат не має значення!

pplus 30 вересня 2020 08:30 161 0

Бібліотеки - один з інструментів нашої цивілізації, який вже багато століть доводить свою ефективність у процесах збереження, накопичення і передачі людських знань.

Вважається, що вперше аналоги сучасних бібліотек з’явилися близько 2,5 тис. років до нашої ери на Сході. Це були зібрані в одному з давніх вавілонських храмів міста Ніппур глиняні таблички, на яких їх сучасники записали важливу для них інформацію для наступних поколінь.

У Київській Русі перші бібліотеки стали відкривати після прийняття християнства. Це були церковні бібліотеки, серед яких у той час найбільшою вважалася заснована в 1037 році князем Ярославом Мудрим бібліотека Софії Київської. У цій бібліотеці зберігалося понад дев’ятсот книг, що були виготовлені тоді виключно вручну.

Для середньовіччя це була грандіозна робота і в подальшому в майстернях при Софійському соборі виготовлялися книги, які увійшли в основу інших бібліотечних зібрань, наприклад, бібліотеки при Печерському монастирі, яка стала найбільшим з кінця ХІ століття центром культурного життя в Київській Русі.

Звичайно ж, іноді книги безповоротно гинули в пожежах і військових баталіях, згадаємо лише знамениту Олександрійську бібліотеку. Так, із Софіївської бібліотеки збереглися лише кілька екземплярів, серед яких найвідоміше - безцінне Євангеліє.

Примітно, що саме Слово Боже, Слово про спасіння і про Спасителя було для людей найбільш цінною книгою, гідною зберегти для наступних поколінь.

Рейнське Євангеліє, на якій приносили клятву французькі королі, а нині, продовжуючи цю традицію, приносять присягу президенти Франції, колись вивезла з Києва Анна, дочка Ярослава Мудрого, це одна з тих небагатьох збережених книг знаменитої Софіївської бібліотеки.

Віддаючи данину поваги бібліотечному руху в незалежній Україні, 14 травня 1998 року Президентом України було підписано Указ № 471/98 про щорічне святкування Всеукраїнського дня бібліотек. В Україні він відзначається 30 вересня.

За даними проекту DilovaMova.com, ще з ХІІІ століття, в момент створення Галицько-Волинського князівства на Західній Україні вже почався активний бібліотечний рух. При дворі філософа і книжника князя Володимира Васильковича була створена велика книжкова рукописна майстерня.

Звичайно, поява друкарства в середині XV століття сприяла грандіозним змінам по всьому світу, це не могло не торкнутися бібліотечної справи. Масштабний розвиток і поширення бібліотек почалося в XVI столітті. У Львові та Острозі з’явилися великі книгосховища. Вони створювалися при освітніх установах. Бібліотека Київської академії була організована в XVII столітті, а у XVIII столітті ввійшло в моду мати бібліотеку в заможних і шляхетних родах, козацьких старшинах, будинкахв єпископів, при монастирях і різноманітних школах.

До другої половини ХІХ і на початку ХХ століття в землях Західної України, що була тоді у складі Австро-Угорщини, почала діяти ціла мережа культурно-освітніх осередків під назвою «Просвіта». До 1914 року "Просвіта" налічувала близько 78 філій і 2944 читальних закладів по всьому краю, покриваючи 75% українських населених пунктів Галичини. До 1939 року цей показник виріс до 85%.

За часів радянської влади бібліотечна справа була невід’ємною частиною державної політики.

На сьогоднішній день в Україні функціонують близько 40 тисяч великих і малих бібліотек. Однією з провідних вважається Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського (НБУВ, сленг. Вернадка), Державна історична бібліотека, Державна бібліотека України для дітей, Національна парламентська бібліотека і т. д. Загальна кількість бібліотечних працівників, зайнятих у цій справі, становить близько 53-х тисяч фахівців. Щороку українські книгосховища обслуговують понад 17,5 мільйонів читачів.

 

День усиновлення

День усиновлення - порівняно молоде свято. Вперше в Україні воно відзначається з 2009 року. Указ Президента України Віктора Ющенка № 1088/2008, яким цей день був установлений, був підписаний 27 листопада 2008 року. В Указі наголошується суспільна значущість усиновлення (і удочеріння) у забезпеченні права кожної дитини на виховання в сім’ї.

Тепер День усиновлення відзначається щорічно 30 вересня. Мета цього свята полягає в підтримці та розвитку національного усиновлення.

На 1 січня 2009 року в Україні налічувалося: 400 дитячих будинків сімейного типу, в яких виховувалося 2605 дітей; 2461 прийомна сім’я, де виховувалися 4450 прийомних дітей. Це немало, проте залишається ще безліч дітей, які потребують родинного тепла і турботи.

З початку 2009 року з метою підтримки інституту опікунства та усиновлення запроваджено новий вид грошової допомоги в разі усиновлення дитини. Матеріальна підтримка сімей нашою державою важлива, проте не варто забувати, що діти насамперед мають потребу в теплоті і ласці сімейного вогнища. А це вже повною мірою лягає на плечі прийомних батьків, які покладають на себе ці святі обов’язки. Пам’ятаєте, що сказав Господь: «Той, хто приймає того, кого Я пошлю, Мене приймає» (Євангеліє від Іоанна, 3:20).

Згідно з українським законодавством, максимальна різниця у віці між усиновителями і усиновленою дитиною не повинна перевищувати 45 років.

 

Міжнародний день перекладача

Переклад усної мови або письмового тексту з однієї мови на іншу - це ціле мистецтво. Від точності й смислової цілісності перекладу залежить дуже багато. З часів падіння Вавилонської вежі в житті людства з’явилася ще одна гостра потреба. Взаєморозуміння між різними народами стало актуальною і нагальною проблемою, але Бог не залишив людину, наділяючи багатьох з нас справжнім даром до розуміння і спілкуванню на мовах іноплемінників.

Комусь мови даються з великими труднощами, хтось схоплює це все практично на льоту, проте й донині, незважаючи на сучасний прогрес і досягнення в автоматизації процесів перекладу з однієї мови на іншу, ми дуже часто маємо потребу в професійному кваліфікованому фахівцеві - перекладачі, чия праця заслуговує окремої уваги. Не дарма свого часу знаменитий російський поет Олександр Сергійович Пушкін назвав цих обдарованих людей «поштовими кіньми прогресу».

Міжнародний День перекладача, професійне свято людей цієї славної професії, з’явився за ініціативи FIT, Міжнародної Федерації Перекладачів з 1991 року. Дата, до якої прив’язано це професійне свято - 30 вересня, обрана на честь одного з чотирьох латинських батьків сучасної християнської Церкви - Ієроніма Стридонського, покликаного Господом у вічність саме 30 вересня 420 року нашої ери.

Це була яскрава людина з гарячим темпераментом і могутнім інтелектом, перекладач від Бога, мандрівник, історик і письменник. Ще в молоді роки він був покликаний Господом на служіння і здійснив паломництво у Святу Землю, після чого на чотири роки пішов у Халкидську пустелю і жив відлюдником, пізнаючи Божу милість і Божу велич у праці й молитві.

Досконало вивчив халдейську і єврейську мови. Після того, як близько 386 року від Різдва Христового він влаштувався у Віфлеємі, взявся за багаторічну працю - переклад латинською текстів Старого і Нового Заповітів. Саме його версія цих безцінних текстів на Тридентському соборі через одинадцять століть була проголошена офіційним латинським текстом Святого Письма. Так само вважається, що Ієронім стояв біля витоків однієї з перших слов’янських абеток - глаголиці.

Професійні перекладачі, що забезпечують взаєморозуміння між різними мовами і народами, підтримують гармонію спілкування і цілісність світосприйняття нашої цивілізації.

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Кременчук разом з усією Україною згадав героїв, які виганяли нацистських загарбників. ФОТОрепортаж 137 0
Подорож у минуле Кременчука: яким було наше місто на початку цього тисячоліття? ФОТО 296 0
Зі смолоскипами та з Україною в серці: у Кременчуці відбувся святковий автопробіг. ФОТОрепортаж 648 0