Новини з 1996 року

«Старожитності та історія Кременчука»: в Кременчуці відбулася презентація книги. ФОТО

Іона Харченко 24 березня 2019 12:40 1065 0

Учора, 23 березня, в Кременчуці презентували книгу «Старожитності та історія Кременчука».

Цю книгу можна назвати частиною літопису Кременчука, адже це наукове надбання археологів-дослідників старожитностей території та округи, істориків, краєзнавців, мистецтвознавців, яких об’єднало спільне прагнення висвітлити питання найдавнішого минулого, пам’ятки та об’єкти культурної спадщини нашого міста.

Збірку було створено через сім місяців після серпневої конференції 2018 року. Книга присвячена 90-річчю від Дня народження  відомого історика Кременчука – професора, педагога, громадського діяча Лева Євселевського.

Видання  такої збірки наукових статей – дуже важлива подія для Кременчука, адже в ній зібрані цікаві матеріали археологів, краєзнавців, істориків, які свідчать про те, що місто має більш ніж  тисячолітню  історію. Тож у книзі багато цікавих речей для себе знайдуть і фахівці, і звичайні кременчужани, студенти не лише нашого міста.

Презентував видання директор Полтавського краєзнавчого музею, кандидат історичних наук Олександр Супруненко, який розповів про книгу та матеріали, що до неї увійшли. Він зазначив, що це лише початок, адже така книга повинна мати продовження, бо Кременчук має дуже цікаву історію, яку потрібно дослідити та зберегти в подібних наукових виданнях. 

«Ідея створення цієї збірки визріла в нас у ході проведення конференції в Кременчуці. Це вже була друга конференція. Ще на першій, у 2004 році, ми всі хотіли щось подібне зробити. В книгу увійшли праці археологів, істориків, музеєзнавців, працівників музею, етнографів. Наша конференція співпала з 90-ою річницею пана Євселевського, якому ми всі щиро вдячні. Збірка включає не тільки історичні, археологічні, етнографічні, а й суто краєзнавчі роботи, історії архітектури. Відкривається книжка передмовою, а далі йдуть роботи, що ілюструють етапи дослідження найдавнішої історії Кременчука. Я щиро вдячний нашим спонсорам. Вдячний кременчужанам, адже всі цікавилися, як вона йде. Ця книжка надрукована три місяці тому. Вона просто лежала і ми сказали: «Хай сохне, потім зшийте гарно», а потім обкладинку цілий місяць вручну клеїли», – сказав Олександр Супруненко.

Міський голова Віталій Малецький подякував Олександру Супруненку за те, що він знайшов можливість у своєму напруженому графіку та своїх колег виділити час для проведення певних археологічних досліджень на території Кременчука.

Партнером у виданні книги «Старожитності та історія Кременчука» стала громадська організація «Спілка поляків України», тому слова подяки також лунали і на адресу її голови Віктора Маренича за надання спонсорської допомоги.

 

 

Також на заході виступили кілька авторів статей цієї збірки: професор Міжрегіональної академії управління персоналом, кандидат історичних наук, член Національної спілки письменників України, академік ряду українських і закордонних академій, відомий історик і археолог Юрій Шилов; завідувачка кафедри історії України Полтавського національного педагогічного університету імені Короленка, доктор історичних наук, професор, Заслужений працівник освіти України, відомий історик Людмила Бабенко; завідуючий кафедрою українознавства Кременчуцького національного університету імені Остроградського, доктор історичних наук, професор Володимир Маслаков; професор Кременчуцького національного університету імені Остроградського, директор департаменту освіти виконавчого комітету Кременчуцької міської ради, доктор філософських наук, історик освіти Геннадій Москалик.

Усі вони говорили про важливість вивчення історії Кременчука та його розвитку, історії періоду козацької доби, історії підприємств та інші важливі етапи історії нашого міста.

Крім того, Володимир Маслаков запропонував запровадити міську стипендію чи щорічну премію за краще наукове дослідження історії міста для заохочування краєзнавців вивчати історію Кременчука.

«Ми ставимо завдання управлінню культури й туризму відпрацювати положення. І на наступний бюджетний рік дійсно започаткувати. Це не стипендія, можливо, хай це буде якийсь грант, премія в галузі археології, досліджень, краєзнавства. Разова, річна в сумі 10 тисяч гривень. Це буде стимул для молодих студентів, науковців, для працівників музейної та бібліотечної сфер робити такі дослідження та відкривати історичні сторінки, загадки Кременчука», –  відповів на це міський голова Віталій Малецький.

Також на презентації виступив директор музею авіації та космонавтики Анатолій Бишенко, який закликав звернути увагу на історичний та природній об’єкт у центрі Кременчука – гранітний реєстр, щоб на цю скелю не звозили сніг. 

Як розповіла виконуюча обов’язки директора Кременчуцького краєзнавчого музею Алла Гайшинська, на обкладинці книги зображені наші експонати: це наша фібула, це наші накладки на пояси жіночі.

У всіх бібліотеках і школах міста незабаром з’явиться книга «Старожитності та історія Кременчука». А електронний варіант цього збірника мають розмістити на сайті міської ради, щоб усі бажаючі мали змогу прочитати цікаві роботи науковців.

 

 

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Антирейтинг: місця у Кременчуці, де відпочивати — “не айс”. ФОТО 981 0
Чотири місця у Кременчуці, де можна відпочити. ФОТО 1827 0
Посол Словаччини, модерн, романтика і містика: у Кременчуці відкрили Міжнародну виставку. ФОТОрепортаж 844 0