Новини з 1996 року

"Закупівельний Halloween": кременчуцькі активісти про (не)чисті угоди наших комунальників. ФОТО

Валерія Макряшина 31 жовтня 2019 16:30 1022 0

Підсумки своєї кропіткої роботи за цілий рік у рамках проєкту "Простір ідей" підбили кременчуцькі активісти — члени громадської організації "Європейський клуб". 

Сьогодні, 31 жовтня, на базі організації, що розташована по вул. Софіївській, у затишній і досить тематичній атмосфері сьогоднішнього свята відбулася цікава пресконференція, яка також мала оригінальну й не менш цікаву та інтригуючу назву: "Закупівельний Halloween".


"Простір ідей" - це  проєкт, спрямований на творчий інтелектуальний розвиток та відпочинок. "ПІ" може бути використано для презентацій, виставок та інших культурних заходів, які об‘єднують людей.


Як розповіла активістка Лариса Гориславець, її команда протягом року вивчала закупівлі 19-ти підприємств та комунальних структур Кременчука. Як виявилося, більшість із них "балуються" допороговими закупівлями, тобто укладають договори з підрядниками та постачальниками на суму до 200 тис. гривень на товари чи послуги і до 1,5 млн грн - на виконання робіт.

 

 

Читайте також: Коли понти дорожче грошей, або Шик по-кременчуцьки та наші чергові круті закупівлі

Так за останній рік кременчуцькі підприємства та установи "вбухкали" 30% від усього міського бюджету на товари й послуги, ціна яких допорогова, тобто нижча 200 тисяч гривень, але не набагато, втім про це потім. Загалом за все придбане віддали 136 млн грн (сума всіх укладених договорів 19-ти підприємств). Це не набагато менше, ніж наші чиновники витратили минулого року  — 144 млн грн. 

Яка мораль, спитаєте ви. А вона очевидна й цілком проста. На думку активістів, замовники користуються тим, що до допорогових закупівель немає суворих вимог і це дає їм свободу вибору  — обирай кого хочеш, купляй у кого хочеш, хочеш - оприлюднюй характеристики, а не хочеш  — мовчи. 

 

 

 

Допорогові закупівлі для наших кременчуцьких підприємств - як солодкий мед для бджіл.

Викликає сумнів як у активістів, так і в простих зацікавлених - куди витрачаються бюджетні кошти громадян, ціна за послуги та роботи. Згідно з інформацією, яка оприлюднена на сайті "Prozorro", замовникам нашим щастить, бо до "порогу" їм зазвичай не вистачає однієї копійки.

Ось, наприклад, уклало Управління молоді та спорту договір про відшкодування витрат на оздоровлення в таборі "Зоряний" на суму 199 999,99 грн. Також згадайте придбані цим же управлінням велосипеди, сіно для коней тощо. Цього року ШРБУ уклало договір на закупівлю шин і піску. Сума договорів - 199 тис. 800 грн -199 тис. 900 грн.

Невже замовники уникають торгів, бо саме це передбачає надпорогові закупівлі? Мабуть, що так, бо як інакше пояснити такі "викрутаси" й укладання з року в рік договорів із улюбленими підрядниками.

Чого улюбленими, бо не лякають наших комунальників ні відкрите кримінальне провадження на виконавця послуг (як було у випадку з київською фірмою ТОВ "Стікс-Оіл Інжиніринг", із якою наше КП "Теплоенерго" уклало договір, вмить забувши, що фірма ця в "кримінальному котлі" вариться), ні сумнівна репутація цього виконавця (бо якщо він чийсь брат/сват, то всі питання відпадають) тощо. 

Крім цього, в договорах, які оприлюднюють наші комунальники, геть відсутня будь-яка інформація про товари чи послуги.

Так нещодавно наше КП "Кременчуцьке тролейбусне управління" купило автомобіль, але який автомобіль, якого кольору та якої марки - невідомо. Просто написано - 1 штука. 


Єдине питання, яке наразі вирішено по всій Україні, - це допороговий показник. Верховна Рада ухвалила в цілому закон України про внесення змін до законодавства про державні закупівлі.

Законопроєкт вводить поняття спрощених закупівель — закупівлі товарів, робіт і послуг на суму від 50 до 200 тис. грн, які обов’язково будуть проводитись через Prozorro.

Так близько 250 тис. процедур на рік будуть виведені з тіні. Додаткова економія завдяки цьому може скласти до 9 млрд грн на рік.

Але запрацює така система навесні 2020 року. 

 


 

Загалом ситуація із закупівлями в Кременчуці залишає більше питань, аніж відповідей. Саме тому кременчуцькі активісти не складають руки й не збираються цього робити. Натомість вони зазначають, що комунальники починають виправлятися, головне - почати адекватний діалог. Бо люди, громада нашого міста повинні знати, куди витрачаються кошти з міського бюджету й мати змогу порівняти якусь послугу чи товар з іншими, знаючи їх характеристику, яку наразі треба вибивати запитами. 

 

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Подорож у минуле: яким був Кременчук у ХХ столітті і яким він є зараз. ФОТОрепортаж 1561 0
З пензликом у руці по життю: в Кременчуці відкрили виставки двох досвідчених митців. ФОТОрепортаж 1898 0
Вулицями Кременчука: яким було наше місто у другій половині 20-го століття? 2268 0