Новини з 1996 року

30 березня у народі відзначають “Теплого Олекси” – День святого Олексія

Валерія Макряшина 30 березня 2019 10:24 582 0

Якщо цього дня погода вже тепла, сніг зійшов, то пасічник виносить вулики з бджільника, замовляє бджіл, щоб інших хазяїв не шукали, молиться, щоб Бог послав гарне літо й, відповідно, багато меду, тоді розкриває дверцята, і бджоли роблять перший обліт. Кропить їх освяченою на Стрітення водою, промовляючи: “Теплий Олекса випускає бджіл на весну”, пише портал “Українські традиції”.

Якщо ж сніг не зійшов, морози ще досить сильні, то пасічник іде в бджільник, торкає рукою вулики і каже: “Нуте ви, бджоли, готуйтесь, бо прийшла пора. Йдіть, не лінуйтесь, приносьте густі меди і рівні воски, і часті рої Господу Богу на офіру, а господареві на пожиток”. Крім того, пасічник молиться, щоб Бог послав “медове” літо, читає молитву і святому Олексієві, щоб той захищав бджіл від лиха і всякої напасті.

У цей час журавлі повертаються з вирію. Діти кидали перед журавлями на землю червоний пояс або хустку, щоб ці птахи далі не летіли, а кружляли над тим місцем, де пояс лежить, і вигукували: “Колесом, колесом – над червоним поясом!”, “Журавлі, журавлі, я вам перейду дорогу!”. Цей звичай має назву – «перев’язування дороги червоним поясом». Також дівчата зав’язували вузли на хустці або поясі і кидали на землю поперед журавлів, щоб вони побачили. Повір’я каже, що журавлі далі не полетять, а покружляють та й сядуть на хату. Зруйнувати журавлине гніздо – великий гріх, оскільки журавель – небесний птах.

Сіяти, садити, скопувати грядки на Теплого Олекси не рекомендується. Єдине, що можна робити, це виносити вулики з бджільника. Саме преподобний Олексій вважається покровителем пасічників, тому, крім підготовки вуликів, можна проводити замовляння бджіл на гарний збір меду цього року. А за погодою передбачають, чи роїтимуться бджоли. Сонячна — обіцяє багато нових роїв, дощ — добрий медозбір, вітер — меду краще не чекати, інформує ОГО.

 

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

У Кременчуці відомий художник представив одразу 160 робіт: від смаколиків до філософії. ФОТОрепортаж 304 0
Кременчук став містом, в якому Україна та Казахстан міцно закріпили свої відносини. ФОТОрепортаж 620 0
Яким ти був, Кременчук? Фотографії старого міста, якого ми не знали. ФОТО 765 0