Новини з 1996 року

28 липня - Всесвітній день боротьби з гепатитом

Ксенія Омельченко 28 липня 2017 16:16 332 0

28 липня – Всесвітній день боротьби з гепатитами, оголошений Міжнародним альянсом з боротьби з гепатитами /World Hepatitis Alliance/, що об’єднує більш ніж 200 асоціацій хворих на гепатити в цілому світі. У всесвітньому масштабі цей день відзначається вже не вперше. Міжнародна акція покликана підвищити обізнаність світової спільноти з проблемою розповсюдження вірусних гепатитів. 

ВООЗ у цей день дає рекомендації медиків по всьому світу. Зокрема, в організації радять проводити інформаційні акції, розповідати людям про те, що таке гепатит і до яких наслідків він може призвести. Крім того, в цей день проводять профілактичні заходи, діагностику і щеплення від гепатиту. 

За словами спеціалістів, щорічно хвороба забирає життя 1,34 млн. чоловік, що перевищує смертність від СНІДу і є однією з основних причин смертності в усьому світі.

 

Тож ми вирішили дізнатися трохи більше про дане захворювання у дитячого міського позаштатного лікаря-імунолога Олени Мельник.

 

Чим небезпечний саме гепатит В?

Перш за все, гепатит В - це важке інфекційне захворювання. За даними ВООЗ, близько 325 мільйонів людей інфіковані вірусами гепатиту В і С. Щороку внаслідок гепатиту В помирають близько 780 тисяч людей. Доведено, що хронічний перебіг гепатиту В у 80% призводить до раку печінки.

Контагіозність (заразність) вірусу гепатиту В в 100 разів вища, ніж у вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ). До того ж, зазначає лікарка, вірус у зовнішньому середовищі може зберігатися більше 7 діб та зберігає свої антигенні властивості при кип’ятінні протягом 10 хвилин.

Особливо небезпечний вірус для дітей. Щороку на гострий вірусний гепатит в Україні хворіють близько 3-х тисяч дітей і у 80-90% випадків хронічна форма захворювання розвивається протягом першого року, тому розпочинати вакцинацію необхідно в перші дні життя дитини.
 

Які шляхи передачі вірусного гепатиту В?

Від матері до дитини (перинатальний шлях), під час пологів, тому новонароджених потрібно щеплювати проти вірусного гепатиту В в першу добу після народження, особливо якщо мати НВS+ (носій чи хвора на гепатит) або невідомий статус жінки.

Під час медичних маніпуляцій (хірургічне втручання, стоматологічні процедури, переливання препаратів крові).

Під час косметологічних процедур (манікюр, татуювання, використання бритвених засобів).

Під час незахищеного статевого контакту (вірус передається через кров та інші біологічні рідини).

Якщо в сім’ї є людина, інфікована вірусом гепатиту В, то протягом 5-ти років відбувається передача вірусу іншим неінфікованим особам уродині.

Які симптоми вірусного гепатиту В?

Біль у животі.

Лихоманка.

Слабкість та швидка втома.

Нудота та блювання.

Пожовтіння шкіри та склер очей.

Інкубаційний період - від 1 до 6 місяців.


Форма захворювання

Гостра (при вчасній діагностиці та повноцінному лікуванні має доброякісний перебіг, але може бути розвиток гострої печінкової недостатності та летальні наслідки.

Хронічна форма (стійка присутність НВS Ag більше 6 місяців). Призводить до розвитку цирозу печінки і як наслідок - гепатоцелюлярна карцинома (рак печінки).
 

Яка профілактика гепатиту В?

Головним засобом профілактики гепатиту В є вакцинація.

Якщо мати дитини НВS Ag (–) (тобто здорова), то ВООЗ та календар щеплень в Україні рекомендують введення першої дози вакцини в перші 24 години життя дитини, з наступним введенням в 1 та 6 місяців або поєднати вакцинацію проти гепатиту  з іншими щепленнями.
 

Кого повинні в першу чергу щеплювати проти гепатиту В?

Усі невакциновані діти та підлітки у віці до 18-ти років.

Люди, які потребують переливання крові, пацієнти на гемодіалізі, пацієнти, які потребують пересадки органів чи планового хірургічного втручання.

Працівники закладів охорони здоров’я.

Військові та рятувальники.

Люди із захворюваннями печінки.

Ін’єкційні наркомани, засуджені.

Люди з нетрадиційною сексуальною орієнтацією.


Як довго зберігається захист проти гепатиту В після вакцинації?

         Захисні титри антитіл зберігаються протягом життя, а на даний час встановлено, що ревакцинація непотрібна.


Чи ефективна вакцинація проти гепатиту В?

         Вакцинація є безпечною і ефективною.

         У світі вакцина проти гепатиту В використовується з 1982 року.

         В Україні - з 2000 року.

         Станом на 2014 рік – 184 країни світу щеплюють дітей проти гепатиту В в рамках своїх графіків вакцинації.

         За рахунок вакцинації, за даними ВООЗ, кількість дітей до 5-ти років, інфікованих гепатитом В, зменшилась із 4,7% до 1,3%.

         В Україні до початку масової вакцинації захворюваність на вірусний гепатит В складала 5 на 100 тисяч дитячого населення, а на даний час показник знизився до 0,8 на 100 тисяч дитячого населення.

 

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись