Новини з 1996 року

100 років українського скаутингу, або що таке Пласт та з чим його їдять?

Ксенія Омельченко 27 лютого 2017 20:36 3559 0

Учора в читальній залі бібліотеки для дорослих (вул. Соборна, 9/16) представники «Освітньої асамблеї» розповідали кременчужанам про історію найбільшого і найчисельнішого скаутського руху в Україні його представниками і засновниками.

На лекції від пластунів можна було почути про таборове життя й нічне багаття, про спортивне та моральне виховання, про досягнення вихованців організації, її сьогодення і майбутні перспективи.

 

Загальна інформація про організацію

Пласт – Національна скаутська організація України є неполітичною і позаконфесійною молодіжною організацією. Метою Пласту є виховання з української молоді свідомих, відповідальних і повновартісних громадян місцевої, національної та світової спільнот, провідників суспільства на ідейних засадах Пласту та на засадах християнської моралі.

Для досягнення виховних цілей Пласту діє пластова метода виховання, основні принципи якої полягають у добровільності членства в організації, вихованні і навчання через гру та працю, поступовій програмі занять і випробувань, гуртковій системі самоорганізації, пізнанні природи й житті серед природи, підтримці спеціальних зацікавлень і здібностей дітей та молоді.

 

Екскурс в історію

Пласт, як український аналог скаутського руху, з'явився в Україні у 1911 році. 12 квітня 1912 року у Львові вихованці одного із засновників Пласту, Олександра Тисовського, вперше склали Пластову Присягу. Цю дату традиційно вважають Днем народженням українського Пласту. Засновниками організації були Олександр Тисовський, Петро Франко та Іван Чмола.

Пластуни відзначилися тим, що брали активну участь у розбудові та захисті своєї держави, були активними учасниками визвольного руху та війн за незалежність УНР та ЗУНР. Нині «Пласт» — найбільша і найстаріша українська скаутська організація, яка діє у багатьох країнах світу (Між ними Пласт у США, Пласт в Аргентині, Пласт у Канаді) та об'єднує пластунів України й української діаспори. В Україні кількість пластунів становить 6 000 осіб. Діє організація у 24 регіонах України.

 

Всеукраїнські (крайові) табори для юнацтва

Зараз Пласт — це потужна скаутська організація, учасниками якої є приблизно 10 тисяч осіб з усієї України. Пласт організовує численні табори, кожен з яких має свою спеціалізацію (летунський, морський, військовий, спортивний, мандрівний, виховно-вишкільний та ін.). Про кілька з них розповіли й під час зустрічі у бібліотеці.

 

Легіон

Місце таборування: Західна Україна

Час проведення: серпень

Опис табору:
Крайовий виховно-вишкільний табір Легіон - місце, де юнаки випробовують себе. Не всі, хто приїздить у табір, готові витримати усі навантаження, передбачені програмою. Наприклад, 30-кілометровий вимарш, крос-фіт, смуги перешкод, теренові ігри з військової справи.

Але в той же час протягом тринадцяти днів юнаки вивчають тактику ведення бою у місті, маскування, військову топографію, саперну справу, аеророзвідку, лазять по канатах, будують фортифікаційні споруди та вчаться поводитись зі зброєю.

Усі заняття проводяться в умовах, наближених до бойових, що допомагає учасникам відчути на собі труднощі професії військовика.

Загальні напрямки програми: впоряд, етикет, психологічна підготовка, фізична підготовка, тактична підготовка.

Вимоги до учасників: Вік від 15 років, ступінь не нижче пластуна-учасника.

 

Говерля

Місце таборування: Українські Карпати, Надвірнянський, Косівський райони Івано-Франківської області, Вижницький район Закарпатської області

Час проведення: серпень

Опис табору:
Мета табору: популяризація спортивного туризму в Пласті шляхом підготовки кваліфікованих інструкторів і провідників груп, відповідно до державних вимог, встановлених Федерацією спортивного туризму України.

Легенда табору: Базується на історії карпатської Групи УПА «Говерля», що вела бойові дії на території Закарпатської та Івано-Франківської областей. Матеріали легенди викладені у 18 і 19 томах Літопису УПА

Загальні напрямки:
1. Семінар початкової туристської підготовки, згідно з рекомендованим Федерацією спортивного туризму України планом проведення.
2. Перший етап категорійного пішохідного походу І категорії складності.
3. Днівка, перепочинок, закріплення теоретичного курсу семінару ПТП.
4. Другий етап категорійного пішохідного походу І категорії складності.

Вимоги до учасників: Вік від 14 років, ступінь не нижче учасника.

 

Метаморфози

Картинки по запросу метаморфози пастуни

Місце таборування: поблизу с. Дубриничі, Перечинського р-ну, Закарпатська область

Час проведення: серпень

Опис табору: Програма табору побудована таким чином, що кожного дня учасники вивчають різні народності. Саме завдяки ознайомленню з різноманітними мистецькими ділянками (ткацтво, худ. обробка скла, худ. обробка шкіри, фітодизайн, акторське та ораторське мистецтво, поезія, проза, танець, спів, музика, моделювання костюмів, квілінг, витинанка, писанкарство тощо), проведення екскурсій, ватр, постановки імпрез, відбувається естетичне виховання з елементами українських народних традицій.

Вимоги до учасників: Вік від 15 років, ступінь не нижче учасника/ці.Окрім таборів, відбуваються акції різного спрямування — спортивні змагання спартакіади, змагання з пішого мандрівництва «Стежками героїв» та «Осінній рейд», Фестиваль пластової творчості «День пластуна», інтелектуальні змагання «Орликіада» та інші.

До речі, пластуни щороку беруть участь в акції «Вифлеємський Вогонь Миру», розповсюджуючи вогонь по всіх містах України. Вогонь пластуни отримують від польських скаутів — харцерів.

 

Символіка й відзнаки

За словами представників "Пласту", гаслом усіх пластунів є СКОБ:

 

Ці символи використовуються також на пластових відзначеннях.

Пластові відзначення та нагороди — це кількаступенева система заохочень та подяк, прийнята у Пласті.

Нагороди надаються відповідно до вікової приналежності пластуна чи пластунки до певного Уладу (об'єднання). Винятки становлять «Бронзовий хрест за геройський чин» та «Залізний Пластовий Хрест», що, за визначенням, надаються незалежно від віку.

Пластові відзначення та нагороди носяться виключно на пластовому однострої, причеплені над лівою кишенею (чи в аналогічному місці для новаків, які носять безрукавки).


Картинки по запросу пласт


Пластові улади

Пластуни поділяються за віком на улади:

новаки — діти від 6 до 11 років, об'єднуються в Уладі Пластового Новацтва (УПН);
юнаки — 12-17 років, Улад Пластового Юнацтва (УПЮ);
старші пластуни — 18-35 років, Улад Старших Пластунів (УСП);  
пластуни-сеньйори — старші за 35 років, Улад Пластунів Сеньйорів (УПС).

 

Про діяльність у місті

У Кременчуці зараз діють два гуртки: новаків та юнаків, у планах відкриття ще одного - для дітей з 4 до 6 років. Якщо ж ви бажаєте приєднатися або залучити вашу дитину до організації - звертайтеся до місцевих представників Пласту у Фейсбуці або Вконтакті.

Гості заходу дізналися й про найближчі мандрівки кременчуцьких пластунів. Одна з таких мандрівок планується вже на березень цього року. Більше подробиць  та оголошення про набір нових майбутніх пластунів краще шукати на сторінках організації у соцмережах.

 

 

 

Теги: пласт кременчукОсвіта Кременчука

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

У Кременчуці нагородили учасників конкурсу художніх робіт, присвячених пожежній безпеці. ФОТОрепротаж 841 0
«Той, хто створював обличчя Кременчука»: відкрилася виставка картин Миколи Анісімова. ФОТОрепортаж 1270 0
У Кременчуці нагородили воїнів-добровольців, ветеранів російсько-української війни. ФОТОрепортаж 1724 0