У Кременчуцькому районі гусінь з’їла багато соняшнику, в інших районах – менше

180 0
У Кременчуцькому районі гусінь з’їла багато соняшнику, в інших районах – менше

Через рясні дощі та безконтрольний висад соняшнику у Полтавській області стався спалах лугового метелика. Шкідник поїдає соняшник, сою, кукурудзу та інші культури. Більш детально про це дізналося видання «Полтавщина».

Нещодавно Програма Плюс повідомляла, що фермер Сергій із Кременчуцького району опублікував у TikTok відео, як гусінь з’їла урожай сої та соняшника.

Як з’ясували, цим шкідник не обмежився. Видання «Полтавщина» зв’язалося з головним спеціалістом відділу санітарної безпеки Держпродспоживслужби Полтавського району Віталієм Христьом. Спеціаліст розповів про цього шкідника — це луговий або лучний метелик, гусінь яка їсть усі рослини. Метелик парується і відкладає яйця на соняшнику, сої, кукурудзі тощо. Нашестя цього шкідника є циклічним. Спалахи у нашому регіоні стаються приблизно раз на 10 років, останній був у 2011 році.

По-перше, для метелика потрібна наявність нектароносів — квітучої рослинності. Культурою, яка виділяє нектар, є соняшник. Цього року фермери засіяли багато соняшнику, використовуючи різні гібриди культури — ультраранні, ранні, і так далі. Соняшники почали цвісти із початку липня і продовжують цвісти зараз. Тому луговий метелик літатиме із травня по вересень, допоки цвістиме соняшник.

Фермери садять багато соняшника, тому що його насіння можна продати за велику ціну, хоча й соняшник сильно виснажує ґрунт. В який район Полтавщини не поїдеш, то один соняшник відцвів, а інший тільки зацвітає.

По-друге, для шкідника потрібна висока вологість повітря. У Полтавській області другий місяць рясно ідуть дощі. Висока вологість не дає висихати кладці яєць. В попередні роки при низькій вологості повітря личинки гусені просто висихали. А цього року народжуваність становить майже 100%.

Висока вологість, дощі, оптимальна температура, багато посівів соняшнику — все це сприяє нашестю шкідливої комахи.

Віталій Христь виявив аномальну кількість метелику близько двох місяців тому — 20 екземплярів на м². Про це він попередив фермерів Полтавського району. Інформацію про шкідника опублікували місцеві газети у Решетилівській громаді.

Після сигналу про нашестя фермери почали обробляти поля в Полтавському районі. Наприклад, «Агротехсервіс» минулого тижня обробив 800 га. Агрохолдинг «Кернел» обробив 600 га за допомогою дронів.

Випадків масового пожирання культур у Полтавському районі та Решетилівці не зафіксовано. Хоча певний відсоток пошкодження культур звичайно ж є. А ось в Кременчуцькому районі про нашестя вчасно не повідомили (або фермери проігнорували інформацію), тому тут результат плачевніше.

Під час обробки культур потрібно пам’ятати, що біля цих посівів літає і бджола. Препарат повинен бути безпечним для бджіл. Фермери повинні попереджати пасічників про обробіток за 3 дні. Держпродспоживслужба наголошує на використанні біопрепаратів, але зазвичай фермери використовують найдешевші препарати, від яких гине бджола.


 

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Авторизация