Що робити, якщо біля вас знаходиться поранений – поради МОЗ

521 0
Що робити, якщо біля вас знаходиться поранений – поради МОЗ

Зараз Україна переживає напад російських загарбників, а в українських містах вже ведуться бойові дії. Російська війська обстрілюють навіть житлові будинки, тож кожен з нас у великій небезпеці. Будь кому з нас уже завтра доведеться рятувати людину. Чи готові ви?

МОЗ дає рекомендації з надання домедичної допомоги в умовах військового стану для цивільних осіб.

Надавайте допомогу тільки тоді, коли це безпечно для вас. Власна безпека – пріоритет. огляньте місце події, подивіться, чи немає навколо предметів, що загрожують вам. 

  • Якщо є можливість, перенесіть постраждалого у більш безпечне місце. 
  • Оцініть його стан. Перевірте, чи у свідомості він, чи дихає.  Для цього можна щось запитати. Не потрібно натискати на тіло пораненого для того, щоб визначити його стан. 
  • Подивіться, як він дихає. Нормальне дихання – це не менше 2-3 видихів за період часу, коли ви можете вголос порахувати від 501 до 510 (10 сек). Видихом вважається – підйом та опускання живота. Якщо постраждалий у свідомості, то нагальної необхідності перевіряти пульс та дихання одразу немає.
  • Зателефонуйте за номером 103 для виклику бригади екстреної медичної допомоги. Якщо необхідно, то зверніться до інших екстрених служб (поліція, ДСНС) 
  • Критичні (артеріальні чи венозні) кровотечі потрібно зупинити негайно. Для цього використайте кровоспинний джгут, турнікет чи тугу пов’язку. Накладайте джгут/турнікет максимально вище за місцем кровотечі на кінцівки постраждалого. Правильно накладений  джгут/турнікет передбачає, що кровотеча зупинена. 
  • Також потрібно зафіксувати час його накладення. Оптимально – написати час на відкритій частині тіла постраждалого. Можете також запам’ятати час. За відсутності засобів для зупинки кровотечі, тисніть на рану. Важливо: не переставайте тиснути на рану до приїзду медиків чи накладення кровоспинного засобу. Залежно від виду кровотечі – зупинка тиску на рану може стати смертельною для людини.
  • Забезпечте прохідність дихальних шляхів. Якщо у постраждалого в роті є сторонні предмети, рвотні маси, приберіть їх для відновлення прохідності дихальних шляхів.
  • Якщо навіть після зупинки кровотечі та забезпечення прохідності дихальних шляхів у пораненого не з’явились життєві ознаки, варто розпочинати серцево-легеневу реанімацію (СЛР).
  • Для СЛР покладіть постраждалого на спину, закиньте голову назад. Натискайте посеред грудної клітини двома руками: основу однієї долоні накрийте другою долонею. Глибина натискання має становити близько 5-6 см. Частота натискань має складати близько 100-120 на хвилину.
  • Тримайте пораненого у стабільно боковому положенні до приїзду медиків. 

Не залишайте постраждалого самого. Навіть якщо ви зупинили кровотечу, поранений у свідомості може захотіти зняти джгут чи турнікет, адже йому боляче.

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Авторизация