Тільки за пропискою: Мін'юст затвердив нове зарахування дітей у школу

1 939 0
Тільки за пропискою: Мін'юст затвердив нове зарахування дітей у школу

У Міністерстві юстиції України був підписаний порядок зарахування учнів до 1 класу. Про це на сторінці в соцмережі Facebook повідомила прес-служба Міністерства освіти й науки.

“У Мін’юсті підписано порядок зарахування учнів до 1 класу. Отож для вступу в школу першачків не змушуватимуть проходити будь-які конкурси на перевірку знань. Усі матимуть гарантований доступ до освіти якнайближче до місця проживання. Це – один з важливих принципів реформи освіти”, – йдеться в повідомленні.

Документ набуде чинності сьогодні, 8 травня, після публікації в “Офіційному віснику України”. 

Та хоча в Міністерстві й називають дану подію гарною новиною, далеко не всі користувачі соцмереж схвально реагують на нововведення.

 


 

На новий порядок зарахування дітей у школу реагують і київські активісти:

 

 

Розглянули документ і в  Центрі інформації про права людини. Експерти дійшли висновку, що через новий порядок зарахування діти третини мешканців міських громад можуть втратити можливість навчатися в школах за фактичним місцем проживання. 

Адже запропонований порядок повністю ігнорує потреби осіб, у яких місце фактичного проживання не відповідає зареєстрованому. Йдеться передусім про переселенців та внутрішніх мігрантів. 

У випадку з переселенцями порядок, крім іншого, суперечить Закону України “Про забезпечення прав та свобод внутрішньо переміщених осіб”, оскільки в проекті довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи відсутня в переліку документів, які посвідчують факт проживання на території обслуговування. А, за законодавством, саме ця довідка для переселенців є доказом їхнього проживання в певному місті. 

Крім того, доволі велика група людей у країні (від 3 до 30% мешканців громад) є внутрішніми мігрантами – вони орендують житло й не можуть зареєструвати місце фактичного проживання з незалежних від них причин. Адже власники  житла не погоджуються на реєстрацію, бо не хочуть сплачувати податки з доходів від оренди, не хочуть реєструвати дітей, щоб уникнути обов’язку отримувати згоду органів опіки та піклування на зняття їх з реєстрації, або просто ірраціонально бояться, що орендарі відберуть у них житло. 

Тож запропонований МОН порядок дискримінує внутрішніх мігрантів, діти яких позбавляються права на першочергове зарахування до школи за місцем фактичного проживання. Адже документи, які визначені пунктом 4 розділу ІІ проекту порядку, не дають можливості дітям таких осіб довести факт проживання в громаді, де вони фактично мешкають.

Експерти також зауважують, що проект не передбачає жодних процедур для влаштування дітей осіб, місце проживання яких не зареєстроване в установленому Законом порядку, зокрема, представників вразливих груп населення, національних меншин тощо, які фактично проживають на території обслуговування.

Обмежує порядок і доступ дітей до шкіл, які мають варіативні навчальні програми, з урахуванням переважних здібностей та побажань учнів. Адже, згідно з проектом, всі діти мають іти в школу за місцем проживання, це створює ілюзію того, що всі загальноосвітні навчальні заклади в громаді однакові й немає значення, в яку ходити. А насправді програми загальноосвітніх навчальних закладів відрізняються варіативною складовою, яка включає години для вивчення предметів освітніх галузей, курсів за вибором, проведення індивідуальних консультацій та групових занять з учнями.

 

 

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Авторизация