Гіркі жнива: про те, якою українські емігранти бачать історію нашої країни

1 424 0
Гіркі жнива: про те, якою українські емігранти бачать історію нашої країни

В український прокат вийшов канадський фільм «Гіркі жнива». Історія кохання часів Голодомору 1932-1933 років відзнята приватним коштом із залученням переважно британських та американських акторів.

Про авторів фільму

Продюсером фільму став Ян Ігнатович, режисер  - Джордж Менделюк. Обидва - канадці українського походження.

Джордж Менделюк - член Гільдії режисерів Канади, з 1980-х років - президент World Classic Pictures, а з 2008 року - директор MKM Enertainment. Серед нагород режисера - золота та срібна медаль New York Film & Television Festival, нагорода Columbus Film Festival та 5 номінацій Gemini Awards як найкращий режисер.

 

Бюджет фільму

Ян Ігнатович заявив, що бюджет фільму складає близько $20 млн. Це особисті кошти продюсера. Такі кошти вдалося зібрати, бо сам Ян займається доволі прибутковим бізнесом у сфері інвестицій та медичних технологій.


 

Про причини створення фільму

Для творців фільму в історії є багато особистого. Наприклад, мати Джорджа Менделюка разом із сестрою тікала від Голодомору з Харкова до Львова. У «Гірких жнивах» герої вирушають до Львова з-під Сміли, що на Черкащині.

«Як і багато інших українців, мої батьки пережили неймовірні страждання. Сьогодні, мабуть, немає жодного українця, який би не знав про репресії, страти, депортації та голод, - розповідав режисер. - На жаль, англомовний світ про Голодомор не знає. І головний мотив для мене був – розповісти світові про ці події й про те, що Україна продовжує боротися досі».

 

Покази фільму. Де й коли?

Фільм вийшов у прокат з 23 лютого  у 45 країнах. У Росії ж показів поки що не планують. Виконавчий продюсер Деніс  Девідсон пояснив, що жоден із російських дистриб’юторів наразі не висловив зацікавленості.

В Україні фільм продублювали, тоді як в інших країнах він ітиме англійською мовою з національними субтитрами. У деяких країнах фільм виходить під назвою «Урожай диявола».

 

Сюжет фільму

Головний герой «Гіркого врожаю» Юрій (Макс Айронс) з юних років закоханий у темнооку красуню Наталку (Саманта Баркс). Його батько й дідусь (Теренс Стемп) готові в першому ж дублі померти за свободу і честь своєї Батьківщини.

Юрій – палкий художник, мріє написати портрет Наталки і одружитися з нею.  Але зрештою, коли його родина та земляки стають жертвами штучного голоду та сталінських репресій, він повстає, аби врятувати рідних, помститися і покинути Радянську Україну, щоб донести правду світові про жахіття Голодомору.

А ще переломні події української історії подані з ефектними погонями, перестрілками, втечами та переслідуваннями.
 Про зйомки картини

Значну частину фільму знімали в музеї Пирогово в Києві. Українське село через це постає трохи музейним, дещо залакованим.
Млини Пирогово на тлі золотого осіннього листя створюють ідеальну яскраву картинку, яка з початком репресій та Голодомору ніби припадає попелом.

Проте для канадців українського походження Україна є місцем сили, яке прикрашене спогадами їхніх батьків. І саме такою Україну побачив  світ.

 

Про героїв фільму

Головну роль Юрія зіграв молодший представник акторської династії Айронсів, Макс. 31-річний син знаменитого Джеремі Айронса та актриси Шинед К’юсак у 2011 році зіграв роль Генрі у фільмі «Червона Шапочка» з Амандою Сейфрід і Гері Олдманом.

Макс зіграв Джареда Хоу в фільмі 2013 року «Гостя» за романом Стефані Майєр.

У 2013 році знявся в телесеріалі «Біла королева» за однойменним романом британської письменниці Філіппи Грегорі. У 2014 році вийшли два фільми за участю актора: «Жінка в золоті» та «Клуб бунтівників».


Картинки по запросу гіркі жнива
 

Його кохану Наталю грає Саманта Баркс, виконавиця ролі Епоніни в останній екранізації «Знедолених».

Батько Юрія – Баррі Пеппер («Врятувати рядового Раяна», «Зелена миля»).

Діда головного героя зіграв Теренс Стемп, володар «Золотої пальмової гілки» Канн за фільм «Колекціонер». Він також грав у «Зоряних війнах» та інших кінохітах. Одні з перших фільмів у його фільмографії - «Теорема» Пазоліні та «Три кроки у маренні» Фелліні.

У ролі червоного командира - Тамер Гассан, який грав Хала Форзо у «Грі престолів». Також у фільмі з'являються й українські актори – Остап Ступка та Олександр Печериця. Останній нещодавно зіграв одну з головних ролей у серіалі «Століття Якова».
 


Музичний супровід

Головну музику до фільму написав британський композитор Бенджамін Волфіш, родина якого пережила Голокост. До речі,  Волфіш номінувався на «Золотий глобус» за фільм «Приховані фігури».

«Він може відчути тематику фільму – його досвід порівнянний з українським», – вважають творці фільму.

Лунають у фільмі й українські народні пісні. Зокрема Саманта Баркс в одній зі сцен співає «Місяць на небі». Цю пісню співала мати режисера Джорджа Менделюка. Також використовуються композиції українського гурту «Даха Браха».

 

Особливості фільму

Незважаючи на схематичність фільму, його головною особливістю залишається  те, що українці виступають тут не безсловесними жертвами. Вони не підкоряються обставинам, бунтують проти влади та чинять шалений опір.

До того ж у такому динамічному та насиченому подіями фільмі є декілька справді сильних сцен та чудова акторська гра.Недоліки фільму

Мабуть, як ми вже зазначили вище, фільм є надто схематичним для українського глядача. Є історичні та часові невідповідності. Проте варто розуміти, що він розрахований на глядача неукраїнського, для якого історія України – табула раса.

І краще, аби такий іноземний глядач дізнався про історію України саме з подібної картини, створеної за всіма вимогами жанрового кіно, з позиції небайдужих до України та її долі людей.

А от для українських кінематографістів осмислення трагедії Голодомору – ще попереду. Наразі ніхто серед українських режисерів  так і не наважився створити справжній кіношедевр на тему Голодомору. Такого нам ще доведеться почекати.

 

 

 

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Авторизация