Docudays UA у Кременчуці продовжують покази документальних фільмів

1 171 0
Docudays UA у Кременчуці продовжують покази документальних фільмів

Уже вшосте Кременчук зустрічає фестиваль документального кіно Docudays UA. Цьогоріч фестиваль проводиться у 250 містах з усіх областей  України.

«Центральна тема цьогорічного фестивалю – «Крізь ілюзії», адже сьогодні країни й народи прощаються з багатьма своїми ілюзіями. Руйнується ілюзія про стабільність того світовлаштування, про яке разом домовилися сильні демократичні країни. Розвіялася ілюзія всього світу про слабкість України й нездатність українців до самоорганізації. Перед українцями, своєю чергою, постало фундаментальне питання: чи не час владі й суспільству позбавитися ілюзії, що країну можна реформувати без змін базових відносин в економічній, соціальній та культурній сферах», –  пишуть на сайті просвітницького центру «Європейський клуб».

Програма, з якою фест завітав до нашого міста, залишається досить насиченою. Покази документальних стрічок про права людини  у нашому місті поводиться з понеділка, 21 листопада. За три дні у трьох культурних осередках, таких як “Rock kava”, “#Adapter” та «Простір ідей», показали більше 10 фільмів і не тільки українських.
Перший цьогорічний кременчуцький показ відбувся в університеті. Активістка Маріам Агамян разом зі студентами-психологами подивилися фільм  «Задириста горобка» Нанфу Вонга.

«Це, мабуть, найбільш «праволюдинний» фільм з усіх, які ми показували на фестивалі. Тут і правозахисний активізм у різних проявах, і переслідування та ув’язнення активістів, і несправедливі закони, й злочинці-можновладці. Трохи шкода, що багато ідей фільму залишилися поза обговоренням. Але за тривалістю дискусія зрівнялася з фільмом», – уточнює активістка «Простору ідей» Альона Глазкова.

       

Маріам Агамян у обговоренні зі студентами торкнулася й теми жінок. Говорили про їхню поведінку, манеру одягатися й поводитися, участь або неучасть у громадських активностях, турботу або недбалість щодо власних дітей і ще багато-багато чого. Попри всі намагання, обговорення про чоловіків якось так і не вдалося. Активістка розповіла трохи більше про боротьбу з патріархальними стереотипами щодо жінок, особливо задіяних у секс-індустрії або постраждалих від сексуальних злочинів. Однак не всі слухачі були готові до такої розмови, так само, як і продовжувати боротися з власними стереотипами.

Вечір понеділка завершився показом трьох стрічок: української «Остап», польської «Звіть мене Маріанною» та «Світлі роки» бельгійців. Українська стрічка хоч і не викликала обговорення про права людини, як такі, але студенти медколеджу відмітили інші не менш важливі теми для українців. Пролунали нарікання щодо соціальної політики держави, особливо відсутність роботи, низькі пенсії й політики крадуть. Хтось стверджував, що фільм цікавий і зворушливий, а також показує, що українські чоловіки мужні.
Другий день, 22 листопада, розпочався з  презентації виставки постерів спеціальної теми “Корупція – це…” 4-го Міжнародного конкурсу «Стоп цензурі!» Говорили про інструмент створення ефективних стосунків між владою та громадою, про відповідальність за ненадання інформації, про зловживання доступом до інформації і не тільки. Спікерами на заході були київські гості з “Громадського радіо”, «Центр UA», ресурсу «Доступ до правди». Слухали й ставили питання місцеві активісти, депутати міськради, представники різних підрозділів.

Знову таки ввечері на мешканців чекали ще три стрічки молодих режисерів: польська «Аліса в країні війни», українська «Жива ватра» та «Дивні частинки» Дениса Клєблєєва - кращий документальний фільм 2014 року у Росії.


«Жива ватра» Остапа Костюка – 52-хвилинний фільм про життя вівчарів українських Карпат і долю традиційного ремесла  на фоні сучасних змін Про щоденну працю без вихідних і права на слабкість. І хоча гроші на фільм збирали всією країною на Спільнокошті, стрічка здобула низку призів на міжнародних кінофестивалях і презентувала світові сучасну українську документалістику.

«Людей було близько 30-ти, аудиторія вийшла дуже різноманітна: діти, молодь, люди середнього віку та старші, представники духовенства, активісти, журналісти. Але хоча й усі такі різні й цікаві, спільне обговорення не дуже склалося, мабуть, тому що, на мій погляд, фільм був досить абстрактний, чи то всі заглибилися в собі після перегляду. Але вже в неформальному малому колі люди більше ділилися своїми враженнями. Для багатьох цей фільм став нагадуванням з минулого, все дитинство в селі або просто літо, проведене у бабусі в тому ж селі», – розповідають представники «Простору ідей» та #Adapter.
Покази фільмів учора стали насправді мандрівними. Угорські, польські та італійсько-американсько-іспанські стрічки зібрали чимало людей. На «Заробітчанський шлях» у Простір ідей прийшло особливо багато людей. Вечір виявився цікавим і насиченим. Гості мали можливість не лише подивитися кіно й поговорити, а й розпитати у експертів, що таке проща, як воно – бути заробітчанином – та як досягти бізнесового успіху, живучи в глухому українському селі. А ще – подивитися виставу форум-театру та спробувати змінити хід подій. У «Rock-kava» дивилися фільм про жінок польської «Солідарності». Любителів документального кіно було 6. Проте досиділи всі до кінця. Говорили про рух протесту у Польщі, про підпілля і подолання комуністичного режиму. Тут теж були паралелі з сучасною Україною. Поляки змогли об’єднатися навколо цінностей демократії та гідності, а ми лише вчимося. Фільм був важкуватий, бо мало хто знав контекст боротьби з комуною у Польщі. Але здалося, що надихнулися тим, що жінки можуть бути лідерами і творити історію.
 

Сьогодні ж, 24 листопада, на своїх глядачів чекають ще три фільми:  спільний фільм Франції, Швейцарії та США – «Про чоловіків і війну» у «Просторі ідей», спільний фільм Австрії, Італії та Швейцарії – «Зимова Лампедуза» в #Adapter,  і фільм з Фінляндії "Таткова донечка" у «Rock-kava».

У Кременчуці фестиваль проводитиметься до 27 листопада, тож у містян ще є можливість приєднатися до руху та замислитися над проблемами суспільства - як українського, так і інших держав Європи.

Фото: 
prostir.org.ua

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Авторизация