Новий губернатор Полтавщини Синєгубов взявся за інтернати. Бо зависокі витрати на дітей?

1 242 0
Новий губернатор Полтавщини Синєгубов взявся за інтернати. Бо зависокі витрати на дітей?

Новий голова Полтавської обласної адміністрації Олег Синєгубов взявся за скорочення кількості інтернатів на Полтавщині й у Кременчуці. Й таких у нашому місті - обласного підпорядкування - аж чотири. 

 Є дві причини, чому такі заклади будуть закриватися, скорочуватися і переформатовуватися. Зокрема, це фінансова частина питання. Як відомо, на інтернати держава витрачає забагато коштів, і більша частина їх іде не безпосередньо на дитину, а на утримання закладу, тобто будівлі, де знаходяться діти. 

І тут слід сказати, що на чиновників коштів витрачається в десятки разів менше, але тим не менше - поки що економія відбувається лише на дітях.

 


Нещодавно Уряд підтримав план щодо реформування системи інтернатів. Цей документ передбачає, що до 2024 року кількість інтернатних закладів у країні повинна скоротитися на 75%. Відповідно, замість 718 діючих інтернатних закладів функціонуватиме не більше 180, в яких перебуватиме не більше 16 тисяч дітей, замість 63 тисяч, як сьогодні.


 

Школи-інтернати — це заклади ізоляції від суспільства дітей із проблемних сімей. Так було прийнято вважати ще здавна. І згадайте, як раніше інтернати сприймалися дітьми, коли батьки про них згадували, мовляв, будеш погано вчитися, віддамо в інтернат. Після почутого батьки мали змогу спостерігати театральну сцену - їхня дитина падає на підлогу зі сльозами та шмарклями, обіцяючи вчитися краще й бути слухняною. 

Тримати дітей за парканом інтернату — це не правильно. Уряд намагається змінити підхід — знайти дітям люблячу родину та влаштувати їх у звичайні школи. 

Наразі в Полтавській області, відповідно до таблиці, яка оприлюднена на сайті "Полтавщина", налічується 23 навчальні заклади інтернатного типу, тобто з постійним проживанням учнів.

У Кременчуці це міський ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою, Кременчуцька спеціальна загальноосвітня школа-інтернат, КЗ "Кременчуцька спеціалізована школа-інтернат спортивного профілю І-ІІІ ступенів імені І.М. Піддубного" та Полтавський обласний науковий ліцей-інтернат ІІ-ІІІ ступенів при Кременчуцькому педагогічному коледжі імені А.С. Макаренка.

Розберемо кожен окремо. Але спочатку зазначимо, що оновна частина витрат на школи-інтернати — це заробітні плати працівникам та комунальні витрати на утримання будівель.

Наприклад, у Кременчуцькому ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою (вул. Ватутіна, 54/20) щорічні витрати на одного учня сягають 110 тис. грн. 

Там сьогодні навчаються 83 дітей, працюють 35 осіб. Фінансування цього закладу на рік складає 9 млн 110 тис. грн.

Однак 85% цих коштів витрачаються на утримання самих інтернатів, тобто, як ми вже згадували раніше, - корпусів та інших будівль, і лише 15% ідуть безпосередньо на дитину.

У Кременчуцькій спеціальній загальноосвітній школі-інтернаті (вул. Остапа Вишні, 29/38) на одну дитину щороку витрачають 102 тис. грн. На 134 дитини припадає 41 працівник. У 2019 році витрати закладу склали 13 мільйонів 655 тисяч гривень.

Варто зазначити, що це єдиний у Кременчуці заклад, у якому впроваджується система корекційно-розвиваючої роботи, що спрямована на соціальну реабілітацію, корекцію недоліків та підготовку учнів із вадами розумового та фізичного розвитку до самостійного життя, трудової діяльності, інтеграції в соціопростір.

У Кременчуцькій спеціалізованій школі-інтернаті спортивного профілю І-ІІІ ступенів імені І.М. Піддубного (вул. Чкалова, 217) наразі навчаються 234 дітей, а працюють 34 людини. Витрати на одного учня на рік - 76 тисяч гривень. На рік заклад отримав 17 млн 894 тис. грн. 

Найбільш фінансово ефективний інтернат на Полтавщині — це Кременчуцький педагогічний коледж імені А.С. Макаренка (вул. Лізи Чайкіної, 33). Там річні витрати на дитину складають лише 46 тис. грн. У закладі навчаються 390 дітей і працюють 64 особи. У 2019 році витрати закладу склали 18 млн грн.

P.S Найбільше коштів на одну дитину витрачають у Гадяцькому дитячому будинку — 299 тисяч гривень. Там навчаються лише 17 дітей, а записано аж 57 працівників. Тобто на одного учня припадає три співробітники. Причому діти в Гадяцькому дитячому будинку ходять до загальноосвітньої школи. 

Голова облдержадміністрації Олег Синєгубов повідомив, що вже обрали три інтернати, які у 2020 році перебудують, закуплять автобуси, щоб діти в них лише навчалися, а не жили. Це Полтавська спеціалізована мистецька школа-інтернат імені Софії Русової, Лубенська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат та Андріївська загальноосвітня санаторна школа-інтернат.

Наші кременчуцькі під "роздачу" не потраплять, бо в такому випадку одразу постає питання - що робити з дітьми в тому ж закладі на вулиці Остапа Вишні або як бути з вихованцями інтернату Кременчуцького педколеджу "Політ"? Вихованці останнього - діти з навколишніх сіл і як можна відправляти їх щодня після занять додому і якими автобусами вони їхатимуть, у Полтавській обласній адміністрації поки що не знайшли відповідь на це запитання. 

 

 

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Авторизация