Таємні дослідження виконкому: кременчужан труїтимуть й далі. Спеціальна нарада сьогодні

1 290 1
Таємні дослідження виконкому: кременчужан труїтимуть й далі. Спеціальна нарада сьогодні

Засідання робочої групи щодо ходу виконання Програми заходів (дій) з метою недопущення перевищення нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря в м. Кременчуці сьогодні проходило в міськвиконкомі. Перший заступник міського голови Пелипенко Володимир проводив захід.

У залі були присутні члени комісії, депутати - Плескун Олександр, Роженко Олександр, Тетяна Сідерка, представники промислових підприємств, активісти, преса.

Мета засідання передбачала просте звітування про хід того, що виконано на даний момент – за перший квартал 2017 року.

З того, що було зроблено, - до міста було запрошено спеціалізовану лабораторію ДУ «Інституту гігієни та медичної екології (ІГМЕ) ім. О.М. Марзєєва» НАМН України і вони провели аналізи проб атмосферного повітря у селищі Молодіжному для визначення переліку речовин, що впливають на формування понаднормативного забруднення атмосферного повітря.

Дана лабораторія проводила досліди протягом 2 діб.

У присутніх депутатів виникло питання, чи  може бути так, що, дізнавшись про приїзд лабораторії, підприємства на ці 2 доби припинили або зменшили викиди задля штучного тимчасового покращення результатів аналізів. Представниця наукового центру підтвердила, що це імовірно, але запевнила, що про час проведення аналізів нікому не повідомляли і це трималося в секретності.

Також, за її повідомленням, у місті проводиться опитування кременчужан за допомогою анкетування. Наразі в районі Молодіжного, за результатами опитування, зібрали 300 анкет протягом місяця.

З того, що цікавило депутатів, - чому як аналізи, так і опитування проводиться лише у вузькому радіусі Молодіжного, адже дзвінки зі скаргами надходили навіть і з центру, тож не можна базувати досліди на частині міста.

У якості заперечення було сказано, що скарг на лінію 1563 було зареєстровано 1600, із них більшість з Молодіжного.

На що з віддалених рядів у залі люди говорили, що на Молодіжному є активістка Ганна Бутова, яка долучає людей до боротьби – ось вони і телефонують. У центрі міста люди просто мають не такі чіткі громадські позиції та менш обізнані про те, куди навіть треба поскаржитися або просто не вірять, що влада реагуватиме. Але це не є показник наявності смороду – це показник активності громадян.

Так один з присутніх просив владу не робити передвиборчу агітацію на проекті захисту екології від викидів, а навести лад, бо питання стосується життя та здоров’я кременчужан.

Далі звітувала представник Лабораторії спостережень за забрудненням атмосферного повітря. Так вона розповіла, що з Гідрометцентром укладено угоду, в рамках якої будуть проводитися прогнози погоди саме по Кременчуку. Тож, за результатами цих прогнозів, підприємства будуть зобов’язані у певних погодних умовах зменшувати кількість викидів у повітря. На цьому моменті істини депутати зітхнули: «А що, можна їх зменшити? То чого ми тут зібралися?» На питання: чому не можна зменшувати викиди до результатів дослідів, відповіли: «бо нема ж прогнозів погоди».

Так від працівників лабораторії просили звітувати не тільки в кінці, але й у проміжках під час досліджень. Відтак науковці наполягали на секретності досліджень. На що отримали здивування з залу: «1600 заяв про сморід, яка секретність?» Йшлося про те, що саме кременчужани наполягали на проведенні цих досліджень, а лабораторія навіть не могла підтвердити те, що є очевидним. Тепер заговорили про секретність.

 Тоді лаборант трохи відкрила завісу – виявляється, за березень перевищення норм викидів спостерігалося лише 10 березня. Це – формальдегід та діоксид сірки. Це дуже здивувало присутніх – невже знову лабораторія не помічає помітного?

Представники підприємств зазначили, що питання зменшення викидів для них прямо пов'язане з грошима. Тож чим менше потруять кременчужан, тим менше грошей отримають і навпаки.

Так раніше повідомлялося, що одним з головних чинників забруднення атмосфери є використання на ТЕЦ мазуту замість газу при роботі підприємства. Згідно з документами, ТЕЦ основним видом палива використовує природний газ, а резервним - мазут. Але фактично ТЕЦ працює на мазуті. Робота на мазуті дозволяється в аварійних ситуаціях. Але попри те, що газ є безпечнішим для населення, підприємство використовує мазут у зв’язку з його дешевою ціною. Отже, на сьогоднішньому засіданні на запитання депутатів до представника ТЕЦ, буде надалі використовуватися газ чи мазут, пролунала заява, що підприємство буде, як і раніше, працювати на мазуті на 50%, бо це їм економічно вигідно.

До речі, з початку засідання пан Федюн намагався прозвітувати про суми коштів, які виділили з бюджету на залучення науковців та ремонт обладнання на підприємствах, але плавно від цієї теми ухилилися. Але, як відомо, усі суми викладені у десятках та сотнях тисяч гривень на кожен захід.

Як раніше повідомляла "Програма Плюс", «Програма заходів (дій)» - це документ про те, на що будуть витрачатися громадські гроші, а не про те, що буде робитися конкретно. Досі місцева влада жодним чином не боролася за питання екології у нашому місті, громадянам довелося організовувати акції протесту та вмовляти керівництво привернути увагу на надто серйозну проблему. Найпотужніші забрудники міста з повним усвідомленням небезпеки від бажання зекономити на очисному обладнанні та здоров’ї кременчужан навіть до цього часу після чисельних скарг продовжують труїти місцевих жителів.

Варто додати, що цифри цифрами, але у житті це означає, що ще принаймні 2 роки, поки міська влада разом з підприємствами будуть мудрувати, що й до чого, кременчужан будуть труїти. Та й то це у випадку, якщо те, що намудрують, дійсно запрацює.

Але те, що нам пропонують, – це автоматизована система контролю, яку ще тільки планують розробляти, та ремонт обладнання цих підприємств не з їхнього прибутку, а за кошти міста. А як щодо відповідальності підприємств? Де судові процеси з матеріальними претензіями щодо нанесення шкоди здоров’ю та екології? Де порушені кримінальні справи? Де задіяння правових органів ? Чому кременчужани кланяються цим підприємствам, адже власники отримують мільйонні прибутки? Чому таке м’яке ставлення до можновладців? Хочуть  працювати – нехай дбають про місто, де працюють, згідно із Законом України, та сумлінно відповідають за роботу. Порушують екологічні норми – нехай відповідають.

На запитання журналістів про те, чи будуть притягувати до будь-якої відповідальності, хоча б матеріальної, підприємства, депутат Роженко зазначив, що поки що нічого з назбираних доказів порушень не дає змоги викласти претензії. Тож після проведення дослідницьких робіт можна буде робити зауваження та вживати більш радикальні заходи відносно підприємств.

 

 

Коментарі

Репортер на засіданні найбільше задавала питань, а написала все так некомпетентно. Що означає "трохи відкрила завісу"? На сайті міської ради є щомісячні довідки за останній рік, за два місяці цього року про стан забруднення атмосферного повітря міста. Поважайте своїх читачів! Пишіть достовірну інформацію!

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Авторизация