"Міністерство екології звітує "на око" - рішення суду. Чим це допоможе Кременчуку?

1 662 0
"Міністерство екології звітує "на око" - рішення суду. Чим це допоможе Кременчуку?

Уповноважена Верховної Ради України по правах людини, продовжуючи свою діяльність, торкнулася питання екології в країні, яке міцно пов’язане з гострою кременчуцькою проблемою.

Наразі перші кроки у виявленні загальнодержавних проблем у сфері екології можуть стати трампліном для подальшого вирішення екологічної катастрофи в Кременчуці.

Омбудсмен Валерія Лутковська: «Відсутність у Міністерства екології та природних ресурсів інформації про наслідки відповідних катастроф призводить до неможливості формування ефективної державної політики щодо запобігання їх виникненню та забезпечення належного стану атмосферного повітря», – такого висновку дійшли працівники Офісу Омбудсмена в ході провадження Уповноваженого.

«Не було б щастя, так нещастя допомогло»

Бо зачепили Міністерство екології та природних ресурсів через лихо - пожежу в Київській області  у червні 2015 року. А це може зіграти й кременчужанам на руку.

 Один громадянин-активіст вирішив запитати у міністерства про вплив горіння торфу на навколишнє середовище. Він просив надати інформацію про рівень забруднення атмосферного повітря та про заходи з ліквідації забруднення навколишнього природного середовища і регенерації забрудненого атмосферного повітря, що проводились у Київській області. Відповідь на запит активіст не отримав, тому звернувся до суду.

У результаті провадження Київський окружний адміністративний суд зобов’язав міністерство надати належну відповідь на запит позивача, так як відповідно до Порядку організації та проведення моніторингу в галузі охорони атмосферного повітря, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України, міністерство віднесено до суб’єктів моніторингу атмосферного повітря.

Постанову суду так і не було виконано міністерством, але судом було прийнято окрему ухвалу, в якій  ідеться про те, що екологічна інформація належним чином міністерством не узагальнюється і не оприлюднюється у зрозумілій загальнодоступній формі, що призводить до системного порушення права громадян на інформацію про стан довкілля.

Така історія стала причиною звернення позивача до Омбудсмена для захисту своїх прав, які порушувало міністерство.

Працівниками Секретаріату Уповноваженого була здійснена перевірка  та виявилося що міністерство такої інформації про рівень забруднення атмосферного повітря та про заходи з ліквідації забруднення навколишнього природного середовища і регенерації забрудненого атмосферного повітря, що проводились у Київській області, не має.

Водночас міністерством повідомлено, що ним забезпечується узагальнення та оцінка інформації про стан атмосферного повітря під час підготовки щорічної національної доповіді про стан навколишнього природного середовища в Україні.

Обґрунтовуючи відсутність цієї інформації, міністерство зазначило, що відповідно до Положення  про державну систему моніторингу довкілля, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1998 № 391, здійснення моніторингу стану атмосферного повітря покладено на Державну службу з надзвичайних ситуацій.

 Інакше кажучи, міністри звітували «на око» про екологічний стан у країні.

Тож що корисного для Кременчука у цих висновках?

 Як раніше повідомлялося, над Кременчуком також зависла екологічна катастрофа. Місцеві підприємства безцеремонно труять мешканців міста і при цьому жодним чином не несуть покарання за протизаконні дії. Керівники та власники  цих підприємств зухвало продовжують перевищувати норми викидів у повітря.

 У Кременчуці, як повідомляють медики,  зросла пізня діагностика онкозахворювань, а на Молодіжному люди страждають від захворювань верхніх дихальних шляхів, особливо діти. 

  За минулий рік померло 3108 чоловік. Переважно в Кременчуці помирають від порушень органів системи кровообігу – 70%, від новоутворень – 25,7 %, травми та отруєння – 4,8 %,  захворювання органів травлення – 3,6 %, захворювання органів дихання – 1,8 %. За минулий рік троє дітей померли у віці до 6 днів.

Кременчужани також намагалися отримати відповідь про статистичні дані. Досі активістами, з яких почався рух за термінове відновлення екології,  ніяк не вдавалося отримати дані з відповідних органів про те, яка є залежність між захворюваністю кременчужан та викидами в атмосферу. Повідомлялося, що  не проводилося таких спостережень та не відстежувалися взаємозв’язки.

Найпотужніші забрудники міста з повним усвідомленням небезпеки від бажання зекономити на очисному обладнанні та здоров’ї кременчужан навіть до цього часу, після чисельних скарг, продовжують труїти місцевих мешканців.

Пересувна місцева екологічна лабораторія  свого часу точнісінько, як міністерство екології, робило аналізи повітря «на око» і ніяк не могла знайти перевищення викидів в атмосферу в Кременчуці. У той самий час без ніяких аналізів у місті було відчутно сморід, що списували на масове марення кременчужан.

Тож після боїв з громадою міська рада таки на сесії прийняла «Програму заходів (дій)  з метою недопущення перевищення нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин у місті Кременчуці».

Як уже повідомлялося, «Програма заходів (дій)» - це документ про те, на що будуть витрачатися чималі громадські гроші, а не про те, що буде робитися конкретно.

Кременчужани були здивовані тим, що місцеву владу ледь вдалося змусити розпочати боротьбу із забруднювачами повітря. Але продовжує дивувати те, що, незважаючи на зрушення у даному питанні, проведенні екологічних перевірок та доведення порушення законодавства, місцева влада не розпочала проти порушників судові справи. Вони лишилися непокарані, жодне прізвище винуватців не озвучено, натомість з міського бюджету виділені чималі гроші лише на те, щоб вигадати, як боротися з викидами. Наче викиди самі по собі утворюються.

Звичайно, це біда нашого суспільства, коли всі політики та бізнесмени міцно переплітаються, підтримують один одного, роблячи свою темну справу збагачення на людському горі.

Тож поки що кременчужан зайняли, щоб вони думали, що щось робиться і тому не треба шукати винуватців. Здається, це спрацювало. Активісти тепер зайняті на засіданнях з приводу проектів.

Розробляючи екологічні плани, усі забули про те, що власники підприємств, будучи не покараними, спокійно продовжують труїти людей, і надалі при впроваджені проекту ніщо не завадить продовжувати це робити.

Тож боротьба за екологію має бути на більш вищому рівні, аніж місцевий. І якщо навіть Міністерство екології не дбає про екологію, що можна казати про олігархів, які мають шалені прибутки від протизаконних дій?

Якщо кременчужани будуть тільки захищати себе, а саме таким шляхом вони йдуть по екологічному плану, то нічого не зміниться.

Потрібно розробити сценарій жорсткого нападу, змусивши можновладців дотримуватися норм. Якщо вивести на законодавчий рівень чітку схему покарання за створення екологічної катастрофи, а саме – ув’язнювати та примушувати відшкодовувати населенню матеріальні, моральні та збитки здоров’ю, така координація дії хоча б щось змінить.

Також представники місцевої влади мають взяти відповідальність на себе за екологію та впливати на державні органи по вертикалі. 

Наразі кременчуцька влада на всьому створює бізнес, навіть з екологічної проблеми. А де гарантії, що це вплине на винуватців екологічної катастрофи, які на ній багатіють?

Отже, те, що екологічне питання дійшло до Секретаріату Уповноваженого ВР по правах людини, – це вагомий крок. Як показує практика, досі за все, за що береться Секретаріат, згодом доводиться до ладу. Можливо, приведення законодавства у сфері екології до ладу призведе зміни в захисті прав людей на безпеку життя.

Від себе варто додати: щоб впровадити екологічні зміни, треба загнати власників забруднюючих джерел у глухий законодавчий кут, звідки вони самі забажають вийти лише шляхом цінування екології та зберігання природи. Жорсткі законодавчі вимоги можуть бути ініційовані лише постраждалими сторонами. Не варто сподіватися, що бізнесмен втопить бізнес-проект або між грошима та чужим здоров’ям обере останнє.

Тому не варто лишати стан безвідповідальності політиків та олігархів у кременчуцькій екології в тому вигляді, що пропонує місцева влада, та, попри технологічні зміни, потрібно вимагати притягнення до відповідальності винних.

Безумовно, технології задля екологічної безпеки повинні створюватися, але влада повинна дбати про законодавчу базу та покарання.

 

 

 

 

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Авторизация