Стоматологічні послуги безкоштовні. За що беруть гроші стоматологи з кременчужан і куди кладуть?

4 382 0
Стоматологічні послуги безкоштовні. За що беруть гроші стоматологи з кременчужан і куди кладуть?

Платні стоматологічні послуги для дітей та дорослих у Кременчуці безкоштовні.

Таку незрозумілу відповідь надано заступником мера на запит про те, скільки коштують безкоштовні стоматологічні послуги у місті Кременчуці. Уважні можуть сказати, що питання не логічне, як і відповідь.

Але спочатку передісторія.

У кого з пацієнтів такого не було: ідеш до комунальної стоматологічної клініки та намагаєшся порахувати, у скільки ж тобі обійдеться лікування зуба. І якщо в приватній клініці усе прозоро – на конкретну послугу конкретна ціна, гарантія та належні умови за відповідні гроші, то з державними клініками суцільна абстракція – там медицина безкоштовна.

Коли заздалегідь намагаєшся дізнатися, скільки ж може коштувати послуга, згідно з гарантією держави про безоплатність, то у реєстратурі повідомляють, що про це скаже лікар. Лікар, знаючи відповідальність перед законом про безоплатні послуги, каже туманно: «Сідайте, розберемося». Після того, як лікар розібрався, ціна виходить інколи навіть більша, ніж у приватних установах.

  Але, зціпивши від сюрпризу відремонтовані зуби, чекаєш квитанцію, згідно з якою хочеш сплатити в касу свій вирок на чималу суму. А тут тобі лікар заявляє, що в касу йти не треба, бо сам заплатить за все, забирає з рук гроші, кладе в кишеню і каже: до побачення. Стає зрозуміло, що примусово-добровільну оплату ще й не за призначенням забрали.

Тож розуміючи, що знову сюди прийдеться приходити, лишається смиренно йти до дому та думати, як не вмерти з голоду з відремонтованими зубами. Бо так повелося – якщо з зубами, то голодний і нема що ними жувати до наступної зарплати.

Так за роки існування безкоштовної медицини кременчужани привчили стоматологів до примусових благодійних внесків.

На питання лікарю, так би мовити, між рядками: «а що якщо не заплатиш чи грошей не вистачить?» - чується притча про те, як тих, хто не платить, у чорний список заносять. Які має важелі чорний список – то вже чиста логіка... У руках стоматологів ваші зуби. Тож і так немає гарантії, що пломба не випаде через день, а що у разі несплати – можна здогадуватися. Ну а якщо «закласти» «кому треба» лікаря, що набиває тільки свої кишені, може самому боком вилізти.

Щодо дитячої стоматологічної клініки, то там ціни гнуть по-дорослому. В залежності від совісті лікаря – ціна на пломбу чи видалення може сягати майже як для дорослих.

Якби стоматолог читав ці рядки, то відповів би за загальноприйнятими нахабними нормами комунальників: не подобається - не лікуйтеся у нас. На що можна було б відповісти відповідним тоном: не хочете виконувати закон та порядок – звільняйтеся.

А про законні права кременчужан у стоматології вже давно забули, тому порушують їх всебічно.

Ось так у дитячій стоматологічній поліклініці Кременчука батьки маленького пацієнта вирішили зробити експеримент і з'ясувати, чи лікуватимуть зуби малечі, якщо відмовитися від оплати так званого благодійного внеску? Так як у дитини було два зуби, які необхідно запломбувати, то лікар поставила одну пломбу й назвала батькам суму на оплату і вже сказала, що запише через пару днів на наступний візит до себе. Але тут батьки повідомили, що стоматологічні послуги безкоштовні, вони вже заплатили за послуги з видалення залишків зуба, тож сплатити ще і їй немає чим. Тож вона нервово повідомила, що згадала про відпустку на ту дату, коли хотіла записати дитину. Вже в реєстратурі батьки дізналися про те, що ніякої відпустки в лікаря немає. Тобто по суті це була відмова від надання послуг безкоштовно.  

В Інтернеті, в школах, садочках, між собою батьки обговорюють лише одне – півбіди, коли з дорослих гроші деруть, але то біда, коли з дітей.

Зважаючи на таку передісторію про кременчуцьку стоматологію для дорослих та дітей, від автора надійшло питання на урядову гарячу лінію стосовно переліку послуг, що мають надаватися не пільговим категоріям населення безкоштовно.

У запиті було зауважено, що в комунальних стоматологічних клініках Кременчука лікарі вимагають гроші за оплату стоматологічних послуг,  ціни послуг вигадують на власний розсуд, а у разі відмови сплатити відмовляють у наданні послуги. Тож ставилося питання: де той прайс? Скільки коштують стоматологічні послуги?

 Звернення було перенаправлено до віце-мера Кременчука Ольги Усанової. Вона і надала відповідь.

Найголовніше, що написано:

«Надаючи гарантію безоплатної медичної допомоги, держава бере на себе зобов’язання забезпечити фінансування галузі охорони здоров’я  у повному обсязі».

 Потім заступник мера пояснює, що медицина бідна як церковна миша і в зв’язку з цим стоматологи змушені просити благодійні внески у пацієнтів.

«Міські стоматологічні поліклініки не мають достатніх бюджетних призначень для безоплатного забезпечення громадян медичною допомогою із застосуванням сучасних лікарських засобів та матеріалів.

Через це медичні працівники змушені пропонувати пацієнтам зробити посильні благодійні внески для придбання високотехнологічних якісних витратних медичних матеріалів (для пломбування, анестезії тощо).

У разі, якщо громадяни утримуються від добровільних пожертв, стоматологічна допомога надається на загальних підставах»

Також пані Усанова зазначила, що окремо в поліклініках для дорослих є додатково введені платні послуги, зокрема ортопедичні.

Далі пояснюється щодо дитячої поліклініки: «Медична допомога дітям тут надається безоплатно. Але в окремих випадках медичні працівники звертаються до батьків із проханням зробити добровільну пожертву, за рахунок якої закуповуються лікарські засоби та витратні матеріали покращеної якості. У разі відсутності такої можливості у батьків стоматологічна допомога надається безвідмовно».

Варто додати, що в комунальних стоматологів запис буває на тиждень наперед. Сплатити благодійний внесок вони, на жаль, не пропонують, а вимагають. Причому вимагають у кожного, без пропусків. Тож можна було б уже позолотити клініку.

Також найголовніше – вартість послуг не нормована, не прозора, не загальноприйнята, не обгрунтована. Якщо вже, оминаючи закон, оплата за медичні послуги, встановлені державою, покладається на пацієнтів – треба нормувати тарифи.

 Приватні стоматологи у вартість послуг закладають, крім вартості матеріалу, прибуток, зарплату та господарські витрати і при цьому їхні ціни подекуди не відрізняються від комунальників. Комунальні стоматологи у частині заробітної плати, господарських витрат забезпечені з бюджету. Тож лишається на оплаті пацієнта непосильна державі - собівартість матеріалу, яка не є високою настільки, як вимагають стоматологи.

У поліклініках немає жодної загальнодоступної інформації про собівартість послуг, на підставі якої лікар формує свої нестримні ціни на «благодійні» внески.

Оминаючи питання правових та законних підстав «пропонування» внесків, лишається безконтрольним привласнення лікарями цих внесків прямо в свою кишеню. Так кременчужани можуть нескінченно платити шалені гроші, а лікарі натомість будуть скаржитися на бідність.

Стоматологи дійшли до того, що лізуть до рота пацієнтів не міняючи пальчатки або працюють без них, наражаючи на небезпеку пацієнта. У дитячій клініці деякі лікарі працюють у пальчатках з дірками, а на зауваження тикають пальцем на державу. Беруть же благодійного внеску подекуди за нескладну пломбу – сотнями гривень. Невже не вистачає того, що в кишені, щоб купити собі пакет пальчаток?

Дане питання вимагає наведення ладу, повний контроль благодійності та витрачання коштів і введення в рамки зрозумілості та прозорості формування оплати послуг.

Наразі кожен кременчужанин має знати, що безоплатну медицину ніхто не відміняв в Україні, і Кременчук – не виняток, про що й повідомила заступник міського голови Ольга Усанова.

А щоб у когось з’являлося бажання благодіяти, треба заслужити, бо це питання власної волі та фінансових відносин. І це вже питання наступне.

 

 

 

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Авторизация