Профанація* популізму, або Сумнівний ентузіазм безоплатної допомоги

30 008 0
Профанація* популізму,  або Сумнівний ентузіазм безоплатної допомоги

«Скажіть, будь ласка, Ви знаєте, що таке «безоплатна вторинна правова допомога»? – запитує «Програму плюс» пенсіонерка Лариса Миколаївна Водоп’янова з Горішніх Плавнів.
«Знаємо, це - вид державної гарантії у створенні рівних можливостей для доступу громадян до правосуддя та адвокатського захисту, - пояснюємо читачці. - А ще - здійснення представництва інтересів осіб у державних органах та органах місцевого самоврядування, складання документів процесуального характеру тощо»
«Певно,  знаєте й куди за такою «державною гарантією» слід звертатися?» - уточнює мешканка сусіднього міста.
«У Кременчуці, - пояснюємо, – до розташованого на вулиці Небесної Сотні Кременчуцького місцевого центру з надання БВПД (безоплатної вторинної правової допомоги), у Ваших же Горішніх Плавнях...»
«...до відділу Горішньоплавнівського бюро правової допомоги на проспекті Героїв Дніпра? – чи то питає, чи то підказує Лариса Миколаївна. – А ось чи знаєте Ви,  шановні, як те «представництво інтересів» здійснюється в розрекламованому Центрі насправді? Ще поки ні,  кажете? А слід було б знати!»
Історія, яку розповіла читачка, виявилася тісно пов’язана із субсидіями – саме через непорозуміння з горішньоплавнівськими органами соціального захисту населення (які, на думку Лариси Водоп’янової, безпідставно не надали їй державної допомоги) вона і була вимушена звернутися по допомогу правову.

Коли власне благополуччя дорожче інтересів інших

Трапилося це рік тому, ще до змін Кабміном України в травні 2018-го норм споживання газу, після чого, за прогнозами, з початком нового опалювального сезону субсидію відберуть у кожного п’ятого-шостого українця. Втім Ларису Миколаївну такі новації тоді й не торкнулися б – предметів розкоші вона давним-давно не купувала, працездатних з нульовим доходом ніколи поруч не було. Тож лякатися їй було нічого. А тут – на тобі! Про нововведення уряду ще ніхто ні сном ні духом не знав, а громадянці Водоп’яновій з пенсією 1415 гривень у субсидії відмовили!
«Тому я і звернулася в липні 2017 року до відділу Горішньоплавнівського бюро правової допомоги Кременчуцького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, - старанно виписує довгу назву «рятівників» у листі до редакції «Програми Плюс» Лариса Водоп’янова. – Мовляв, так і так, допоможіть відновити субсидію, яку мені не нарахували з травня по вересень 2017 року через «намальовану» нашим ЖЕДом №4 (у місті Горішні Плавні. – Авт.) заборгованість за сплату комунальних послуг. І буквально через два дні – 27 липня - виконуюча обов’язки начальника Центру Ірина Пушкаревська призначила для надання мені правової допомоги юриста Сергія Т.,  який мав представляти мої інтереси в суді,  оскільки термін позовної давності був ЖЕДом вичерпаний».
Перш за все в Лариси Миколаївни витребували всі необхідні документи – довідки з Пенсійного фонду, податкової інспекції, ЖЕДу, управління субсидій тощо були направлені електронною поштою до Кременчуцького місцевого центру з надання БВПД. І правова тяганина стартувала...
«Я швидко зрозуміла хибність «правової позиції» наданого мені юриста – чим більше пишеться заяв, звернень та позовів, тим кращий показник його роботи в гривневому еквіваленті, - підозрює Лариса Водоп’янова. – Оскільки минув цілий рік,  а справа з місця не зрушила. Я помічала,  що документи дублюються,  адресуються за призначенням, знову переписуються «під копірку» і вдруге-втретє відправляються по інстанціях. Видимі ж результати - нульові. «Чи не досить даремно папір переводити? - запитала юриста. - Адже навіть мер уже двічі натякав у листах-відповідях, що дане спірне питання слід вирішувати в суді!» Після чого пан Сергій почав мене уникати,   ховався,   у повному розумінні цього слова, від мене за зачиненими дверима чужих кабінетів».
Лариса Водоп’янова згадує, як зненацька «виловлений» нею юрист призначив їй зустріч для узгодження остаточного варіанту листа Уповноваженому Верховної Ради з прав людини в Україні Людмилі Денісовій:
«У день зустрічі - 15 травня 2018 року – пан Сергій мені зателефонував і,  як завжди,  переніс заплановану ним же зустріч на невизначений термін. Мовляв,  в офісі відділу Горішньоплавнівського бюро правової допомоги  поцупили кабелі. Тому зараз він оформляє в кременчуцькій поліції заяву про крадіжку. Коли звільниться? Невідомо. Швидше за все,  тільки пізньої ночі, - попередив мене адвокат. Уявіть собі моє здивування,  коли під вечір я чисто випадково натрапила у Фейсбуці на доказ його брехні! На свіжому,   датованому тим днем фото,  пан Сергій красувався у вишиванці та піднесеному настрої на фоні вивіски Кременчуцького місцевого центру з надання БВПД! Причому позував адвокат не на самоті,  а в оточенні святково одягнених співробітників на чолі з усміхненою до вух начальницею Пушкаревською! На дверях же Горішньоплавнівського бюро сиротливо тріпотів інформаційний папірець для довірливих відвідувачів: «Працівники бюро – на судових засіданнях»! 
Поведінка адвоката здалася мені огидною: можливо, саме тієї години, хвилини чи секунди його однолітки проливали кров за цілісність та незалежність України,  а псевдопатріот пан Сергій,  цинічно хизуючись перед фотокамерою національною сорочкою,  безтурботно розважався в робочий час з дівчатами! Виходить, для адвоката своя сорочка, дійсно,  ближче до тіла?!

Паперові результати

Поки пан адвокат «переписував начисто»  звернення клієнтки до Уповноваженої Верховної Ради та відправляв його в Київ, Лариса Водоп’янова отримала листа від Координаційного центру з надання правової допомоги. У відповіді столичних фахівців ішлося про те, що вирішення порушених скаржницею у зверненні питань щодо неналежних, на її думку, дій працівників відділу «Горішньоплавнівського бюро правової допомоги» не входить до компетенції безпосередньо Координаційного центру, тому воно (звернення) «переадресовано за належністю для вирішення по суті до Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області».
Зі свого боку полтавські колеги киян запевнили Ларису Водоп’янову, що для детального вивчення обставин, що склалися, вони взяли пояснення від виконуючої обов’язки директора Кременчуцького місцевого центру з надання БВПД Ірини Пушкаревської. І за результатами отриманих від Ірини Валентинівни пояснень підтвердилося, що за наказом «в. о.» було призначено представником інтересів Лариси Водоп’янової в Управлінні соціального захисту населення (і не тільки!) не кого-небудь, а самого начальника Горішньоплавнівського бюро - питання відмови в призначенні клієнтці субсидії для відшкодування витрат на житлово-комунальні послуги мав з’ясовувати та вирішувати вже знайомий нам пан Сергій.
З подачі Ірини Пушкаревської директор Регіонального центру Олександр Черчатий підкреслив, що з метою захисту прав вельмишановної Лариси Водоп’янової начальник бюро пан Сергій виконав величезну роботу в складанні письмових «індульгенцій»: два звернення «підзахисної» до голови Горішньоплавнівської міської ради – раз; скаргу клієнтки Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини – два; два звернення Водоп’янової до Управління соціального захисту населення Горішньоплавнівської міськради – три.
До показників сумлінної роботи пана Сергія на терені захисту інтересів клієнтки директор Регіонального центру Олександр Черчатий додав і отримання адвокатом складених іншими відповідей: від Представника Уповноваженого Верховної Ради України з питань дотримання соціально-економічних та гуманітарних прав – раз та від Управління соцзахисту населення Горішньоплавнівської міськради – два.
Якщо скласти докупи всі «раз, два і три», здається, вийде (це ж треба!) аж сім епізодів плідної роботи пана Сергія!
Природно, що з такого блискучого приводу виникає запитання: «Якого ж тоді біса скаржиться на роботу Кременчуцького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги пенсіонерка Водоп’янова?»

Ось де, виходить, собака заритий!

«Працівник Кременчуцького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (КрМЦ з БВПД) пан Сергій своїми свідомо недбалими діями спричиняє мені матеріальну та моральну шкоду, - пояснює причину скарги до редакції «Програми Плюс» Лариса Водоп’янова. – Оскільки з моменту його призначення представником моїх інтересів я неодноразово помічала хибність непрофесійного підходу до виконання ним прямих службових обов’язків. Замість надання мені обіцяної Законом України безоплатної правової допомоги пан Сергій витрачає робочий час на обслуговування «лівої» клієнтури «за окрему плату». Виконуюча ж обов’язки КрМЦ з БВПД пані Пушкаревська контролює роботу своїх підлеглих в офісі бюро правової допомоги в Горішніх Плавнях недостатньо».
Ірина Пушкаревська не погоджується з претензіями скаржниці:
«Будь-яке сприяння, застосування привілеїв чи обмежень з боку працівників місцевого центру до осіб, що претендують на безоплатну вторинну правову допомогу розцінюється як дискримінація та є порушенням ст. 4* Закону України «Про безоплатну правову допомогу». Порядок доступу до неї визначено в ст.ст. 18,19** вищезазначеного Закону. 
З моменту відкриття відділу Горішньоплавнівського бюро правової допомоги КрМЦ з надання БВПД було зареєстровано п’ятдесят три звернення Лариси Водоп’янової про надання правової допомоги з різних питань. І кожне з них вирішувалося по суті.
На підставі підготовлених працівником бюро звернень від імені Лариси Водоп’янової, їй було нараховано субсидію на увесь опалювальний період з ЖОВТНЯ (тут і далі підкреслено автором) 2017 року по квітень 2018 року.  
У разі виникнення додаткових питань (КОМПЕНСАЦІЯ КОШТІВ НЕДООТРИМАНОЇ СУБСИДІЇ тощо) Лариса Водоп’янова може повторно звернутися до відділу Горішньоплавнівського бюро правової допомоги КрМЦ з надання БВПД».
Втім питання в Лариси Водоп’янової виникає не «додаткове», а якраз «першочергове». Саме те, з яким пенсіонерка й зверталася до бюро правової допомоги в Горішніх Плавнях.
«Таким чином кременчуцька начальниця продовжує стверджувати, - обурюється читачка «Програми Плюс», - що підлеглий їй горішньоплавнівський адвокат надав мені правову допомогу В ПИТАННІ ПРИЗНАЧЕННЯ СУБСИДІЇ для відшкодування витрат на житлово-комунальні послуги В ПОВНОМУ ОБСЯЗІ. Нагадую пані Ірині та пану Сергію: я просила їх сприяти відновленню ПРОПУЩЕНОГО НАРАХУВАННЯ субсидії – за період з ТРАВНЯ по ВЕРЕСЕНЬ 2017 року! А з жовтня 2017 року по квітень 2018-го мені її і без їхнього втручання нарахували б згідно із Законом. Тому я вимагаю службового розслідування факту неуважності,  недбалості чи шкідництва адвоката пана Сергія та його заміни на іншого представника моїх інтересів».
P.S. Як стало відомо, ротація відбулася: адвоката для Лариси Водоп’янової поміняли – згідно із Законом «Про безоплатну правову допомогу» справа пенсіонерки набрала нових обертів. 
Чи виправдає себе популізм Ірини Пушкаревської, визначить час. 
* Профанація – спотворення,  зневажливе ставлення до чого-небудь 
** Ст. 4 - «Гарантії недискримінації осіб у доступу до безоплатної правової допомоги»
*** Ст.ст. 18,19 – «Порядок звернень про надання безоплатної вторинної правової допомоги» та «Порядок розгляду звернень про безоплатну вторинну правову допомогу»

 

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Авторизация