Лабіринт тарифних непорозумінь

13 137 0
Лабіринт тарифних непорозумінь

Минув рік, як в Україні набрала чинності Постанова Кабміну №51 від 6 лютого 2017 року, в якій Уряд переглянув окремі соціальні норми користування житлово-комунальними послугами з урахуванням фактичного споживання енергоносіїв домогосподарствами. 

Зокрема, нормативи використання теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання) абонентами, житлові приміщення яких обладнані будинковими або квартирними приладами обліку (лічильниками) - з 0,0548 гігакалорії (Гкал) до 0,0431 Гкал на 1 кв. метр опалювальної площі на місяць в опалювальний сезон. 
Цікавитесь, що таке гігакалорія? Це величина, яку ми-ви найчастіше бачимо в квитанціях на оплату послуг ЖКГ. Якщо пишуть «Гкал», мова йде про те, скільки всього тепла вам-нам відпустили або відпустять за увесь період – день, місяць, рік чи опалювальний сезон. Якщо ж кажуть «Гкал/год», це означає, скільки тепла нам з вами відпустять за одну годину.
Забивати цими складнощами голову нібито не варто – відпущену всьому вашому-нашому будинку величину тепла в гігакалоріях пропорційно розподілять по всіх квартирах і підрахують у співвідношенні загальної площі кожної до опалювальної площі всього будинку ваші-наші славні керуючі компанії. І хоча сперечатися про тарифи – справа невдячна, конфлікти в оплаті тепла виникають. Бо «щастя жити за загальним будинковим лічильником» буває оманливим... 

Звіряючи платіжки

У п’ятницю, 2 лютого 2018 року, в канцелярії начальника Кременчуцької філії ПАТ «Полтаваобл­енерго», а наступного дня – в приймальні мера Кременчука були зареєстровані колективні звернення жителів вулиці Перемоги, 24 до панів Андрієвського та Малецького відповідно.
За дорученням сусідів мешканка будинку №24 Валентина Морозова пояснила адресатам в ідентичних за змістом зверненнях, що до опалювальної площі згаданого п’ятиповерхового будинку входять 2950,6 кв. метрів загальної площі житлових квартир та 450 кв. метрів - згідно з технічною документацією - приміщень «нульового» поверху, в яких розташовані бюджетні організації: Кременчуцькі курси III категорії навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Полтавської області; Управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення виконкому Кременчуцької міської ради та Управління у справах сім’ї та молоді виконкому Кременчуцької міської ради.
«Можливо, для економії коштів бюджетними організаціями в нашому житловому будинку був першочергово встановлений загальний лічильник тепла, - йшлося далі в колективних зверненнях мешканців вулиці Перемоги, 24. – Але, як виявилося при оплаті тепла, вказані організації економили гроші за наш рахунок: Управління з надзвичайних ситуацій, наприклад, сплатило за надане в січні тепло 2043,90 гривні, що в перерахунку на 1 кв.м опалювальної площі складає 26,26 гривні, а це на 1,88 гривні менше, ніж сплачуємо за тарифом ми».
Проаналізувавши та звіривши свої і бюджетні платіжки, мешканці з’ясували, що, виявляється, бюджетники сплачували за меншу, ніж вказано в технічній документації, опалювальну площу: навчально-методичні курси – за 88,3 квадрати, «надзвичайники» – за 77,48, а управління сім’ї та молоді – за 214 квадратних метрів. Усі разом - за 370 квадратів замість фактичних 450-ти!
«Таким чином, через зменшення опалювальної площі розташованих у нашому будинку організацій ми заплатили за них у січні близько 2000 гривень!» – підрахували жителі вулиці Перемоги, 24. І дорікнули панам Малецькому та Андрієвському за те, що теплопостачання їхнього будинку в опалювальний сезон 2017-2018 років взагалі здійснювалося без урахування температури повітря найтеплішої за останні сто років зими:
«Великі рахунки за теплову енергію створено штучно за рахунок її надлишкової подачі ПАТ «Полтаваобл­енерго» до нашого будинку, - вважали вони. – Що призвело до підвищення температури в квартирах та приміщеннях нульового поверху (про нецільове використання бюджетних коштів на тепло свідчили постійно відчинені офісні вікна) та до невиправданого завищення платежів – через нехтування встановленої законом норми на тепло одержувачі субсидій були змушені сплачувати до п’ятдесяти відсотків від доходу замість п’ятнадцяти».
Враховуючи викладене, мешканці вулиці Перемоги, 24 просили посадовців пояснити:
«Із чого складається тариф «1173,48 грн» для жителів будинку і чому він суттєво відрізняється від тарифу «1152,14 грн» для бюджетних організацій та чому теплопостачання будинку здійснюється з перевитратами теплової енергії за рахунок її надлишкової подачі?»

Обіцянки-цяцянки

29 березня на адресу активістки Валентини Морозової надійшов лист з виконкому міськради, в якому начальник Управління житлово-комунального господарства Іван Москалик «розібрався» з порушеними проблемами щодо регулювання температури теплоносія та розподілу вартості оплати за централізоване опалення будинку скаржників вельми дипломатично. Мовляв, дійсно, «відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України».
Тому, безумовно, «порушене у звернення питання перебуває на опрацюванні УЖКГ, а також опрацьовується фахівцями Кременчуцької філії ПАТ «Полтаваобленерго».
І пообіцявши, що «з метою врегулювання порушених питань та перевірки викладених у зверненні фактів буде проведено обстеження /згаданих/ нежитлових приміщень», Іван Володимирович клятвено запевнив, що УЖКГ обов’язково візьме цю спірну ситуацію на жорсткий особистий контроль.
Яким чином УЖКГ «жорстко контролювало» обласного монополіста енергоносіїв - невідомо. Факт той, що від начальника Кременчуцької філії ПАТ «Полтаваобленерго» мешканці вулиці Перемоги, 24 жодних пояснень в означений Законом термін не отримали. І оскільки станом на початок квітня(!) надлишкове тепло так і продовжувало розсіюватися через навстіж відчинені вікна приміщень бюджетних організацій, не полінувалися нагадати про себе пану Андрієвському рекомендованим листом:
«У розташованих поруч будинках №2 та №10б по вулиці Академіка Маслова і №20 по бульвару Пушкіна оплата за тепло майже на 30 відсотків менша, ніж у нашому. І це при тому, що один із них – не цегляний, а панельний, на опалення якого, згідно з нормативами, потрібно значно більше гігакалорій! 
Через неправомірні нарахування плати за постачання надмірного тепла відділ субсидій компенсує лише 21,31 грн за квадратний метр опалювальної площі. Різницю – а це суми до 70 відсотків пенсій! – мешканці вимушені сплачувати з власних і без того напівпорожніх кишень.
Ви, шановний пане, усе ж таки поясніть нам, чи хоч планується перевірка правильності нарахувань? чи збираєтеся вирішувати питання ліквідації подачі надлишкового тепла? чи варто нам взагалі вірити Державній програмі та економити тепло?!»

«Хоча б у наступному опалювальному сезоні...»

Не дочекавшись взаєморозуміння з міською владою та керівництвом Кременчуцької філії ПАТ «Полтаваобленерго», обурені жителі з вулиці Перемоги сфотографували – в присутності працівника «Полтаваобл­енерго»! - відчинені вікна нульового поверху й разом зі скаргою на бездіяльність кременчуцьких посадовців надіслали 10 квітня світлини самому губернатору Полтавщини Валерію Головку:
«На початку березня ми зверталися до міського голови Кременчука та до керівника Кременчуцької філії ПАТ «Полтаваобленерго» з наболілими нагальними питаннями. До сьогоднішнього дня відповіді від мера Віталія Малецького ми не отримали, чим принижується наша гідність та порушуються вимоги чинного законодавства України й конституційні права людини. Від начальника ж КрФ ПАТ «Полтаваобленерго» Анатолія Андрієвського отримано лише класичну відписку.
Враховуючи ситуацію в країні, вважаємо такі дії посадовців щонайменше неприпустимими та безвідповідальними: стан справ з опаленням нашого будинку погіршується, фактична опалювальна площа не встановлюється, температура в приміщеннях – при середньодобовій +8 надворі! - продовжує бути надлишковою, а мешканці – левова частина яких є пенсіонерами та одержувачами субсидій – вимушені сплачувати зайві кошти за необґрунтованими нарахуваннями.
Окремо слід зазначити вкрай неприпустиме виконання посадових обов’язків працівниками УЖКГ виконкому Кременчуцької міськради, які не спромоглися з’ясувати ситуацію на місці, хоча наш будинок розташований поруч - через дорогу від мерії; під час опалювального сезону не склали відповідного акта температурного режиму в приміщеннях, що знаходяться на балансі міського бюджету та не вжили відповідних заходів з метою економії енергоресурсів і народних коштів.
Ми вимагаємо від влади: встановити фактичний облік площі напівпідвалу, за яку повинні сплачувати користувачі, а не мешканці нашого будинку; здійснити перерахунок сплачених нами грошей та повернути різницю мешканцям; вирішити, у який спосіб урегулювати економію бюджетних, використаних не за цільовим призначенням коштів у наступному опалювальному сезоні...» 

На круги своя

Здавалося, вплив губернатора на місцеву владу спрацював – попри все, 2 травня мешканці вулиці Перемоги, 24 отримали з виконкому доволі змістовне – за обсягом тексту! - пояснення ситуації від заступника міського голови Валерія Декусара. 
Посилаючись на згаданий вище лист начальника УЖКГ Івана Москалика, Валерій Володимирович з не меншою за головного комунальника нав’язливою пунктуальністю нагадав, що «порушене питання перебуває на опрацюванні в Кременчуцькій філії ПАТ «Полтаваобленерго» та на контролі Департаменту житлово-комунального господарства»; що «для перевірки зазначеної /в зверненні мешканців/ інформації, а також – уточнення кількості та площі нежитлових приміщень було призначено їх обстеження». І що навіть 11 квітня – наступного після звернення мешканців до губернатора дня! – був здійснений ВІЗУАЛЬНИЙ огляд внутрішньобудинкової системи опалення та опалювальних приміщень за участю фахівців УЖКГ, управління міського майна, ТОВ «Житлорембудсервіс» та ПАТ «Полтаваобленерго»!
За звичкою свого боса Малецького, заступник міського голови пан Декусар запевнив скаржників, що «за результатами проведеного обстеження /міськвиконкомом/ доручено:
- ТОВ «Житлорембудсервіс» спільно з Кременчуцькою філією ПАТ «Полтаваобл­енерго» впродовж підготовки до опалювального періоду 2018-2019 років виконати налагодження роботи елеваторного вузла з урахуванням проблемних питань у минулому опалювальному сезоні;
- Кременчуцькій філії ПАТ «Полтаваобленерго» надати роз’яснення щодо розрахунку та вартості оплати за послуги з центрального опалення у будинку №24 по вулиці Перемоги з наявними нежитловими приміщеннями;
- КГЖЕП «Автозаводське» провести інвентаризацію нежитлових приміщень у будинку за вказаною адресою з метою уточнення площі зазначених приміщень.
Термін розгляду порушених питань - третій квартал 2018 року».
Якби цими вказівками пояснення пана Декусара і закінчилося, категоричність конкретних владних дій сприйняли б мешканці заспокійливо: мовляв, залишилося трохи почекати, а далі...
Але далі Валерій Володимирович, недоречно підкресливши в листі, що «температура теплоносія регулюється відповідно до температури зовнішнього повітря», мимоволі «кашу маслом зіпсував» і ввів адресатів у ступор: кому вони тільки не скаржилися на надлишкове тепло в будинку, і на тобі – «температура теплоносія регулюється»! 
Коли ж нижче пан Декусар натякнув, що в умовах підвищення цін на житлово-комунальні послуги слід дбати не про якісь там перерахунки розмірів оплати тепла, а про впровадження заходів з термомодернізації будинку, розгублені мешканці, певно, запідозрили: чи не сьорбнув пан випадково гальмівної рідини?
Втім телепатично збити з пантелику досвідченого крючкотвора не вдалося - заступник міського голови слушно переклав відповідальність за безконтрольність сплачених за надлишкове тепло бюджетних коштів на теплопостачальників:
«Відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги (зі змінами та доповненнями, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законів щодо удосконалення розрахунків за енергоносії» від 10.04.2014 року), виконавцем послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води до кожної квартири Вашого будинку є ПАТ «Полтаваобленерго»! – втокмачив, лавіруючи в законодавчих нетрях, Валерій Декусар мешканцям будинку №24 по вулиці Перемоги. І наостанок зауважив: - У цілому /Ваш/ багатоквартирний будинок є спільною сумісною власністю господарів квартир і власників нежитлових приміщень. І аж ніяк не власністю територіальної громади міста та балансоутримувача в особі КГЖЕП «Автозаводське».
Таким чином городянам з вулиці Перемоги стало зрозуміло, що всі їхні добрі наміри повернулися на круги своя...
P.S. У подібних лабіринтах головне – не втратити темп, щоб вийти першим. Здається, поширену формулу «Допоможи собі сам!» влада використала майстерно. 

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Авторизация