Новини з 1996 року

Водохреща 2017. Або як кременчужани пірнали у ополонку!

Влад Гладкий 19 січня 2017 Життя 1306 0

Спочатку, хочу Вам, читачам, трохи розповісти про Водохреща. Водохреща (19 січня) - це останнє різдвяно-новорічне свято. Здавна існує традиція святити цього дня воду. Зранку чоловіки йшли до річки чи ставка, вирубували з льоду хрест, ставили його поруч з ополонкою і обливали червоним буряковим квасом. Під обід священик, виголосивши молитву, освячував воду, занурюючи в ополонку срібний хрест. Після цього селяни випускали в повітря кілька пар голубів. Водохрещенську воду вважали лікувальною. Дівчата у посвячену воду клали калину чи коралі й умивалися, «аби щоки були рум'яні».

А на теперішній час, люди також вирубують ополонку, у вигляді хреста, та пірнають. А пірнають не тільки сміливі чоловіки, а й ще тендітні жіночки та навіть діти.

Я побував на річці Сухий Кагамлик. А саме біля святого місця - Свято-Преображенського храму. Як обіцялося, освячення води почнеться об 11 годині ранку. Але сталися якісь труднощі, не було постачання води у шлангах, бо ті замерзли. А я нагадаю, що на дворі -12 градусів.

Але погодні умови не заважали сміливцям пірнути у ополонку. Деякі спокійно так, розсудливо, по – обережному заходили, а інші як хотіли вже, стрибали «щучкою» або «бомбочкою». Я вважаю, що це не є гарно та виховано, адже все таки це святий день, та святе місце.

“Пірнаю вже не перший рік. Не хворів ні разу. Раджу всім. Беріть навіть дітей. Адже Бог з нами, та Він нас зігріє”. – ділиться враженнями Сергій.

“Занурююсь перший раз у житті. Думав буде дуже страшно та холодно. Але все сталося дуже швидко, я й навіть не помітив. Мені сподобалося, а ще й запам’ятається на усе життя, адже у мене сьогодні День Народження”. – радісно розповів Дмитро, його ми й вітаємо.

“Пірнаю у перший раз. На це підбив мій чоловік, пірнали разом. Дуже холодно, але емоції беруть верх над почуттями”. – каже Ганна.

Звичайно ж, на березі, та на льоду, прямо на такому підмостку, охороняли, та слідили за порядком бійці національної гвардії, та служба порятунку.

А на задньому, так сказати дворі церкви, стоїть величезний хрест, а навколо нього, вже о 10 годині стояли люди, зі своїми речами, в основному з водою. Щоб коли батюшка проходив, та посвятив самих людей та їх речі.

Також, всі бажаючі, могли зайти до церкви. Хтось погрітися (бо було дуже холодно), а хтось послухати як читається молитва або просто самим поставити свічку або ж помолитися та просто подумати. Що я й зробив. Коли я вийшов з неї, на душі стало легше, та тепло.

Подивившись на людей, котрі занурюються або на тих хто стоїть біля хреста, то задаюсь питанням, навіщо, та чому вони це все роблять?

Пірнання в ополонку на Водохреще - вчинок, який може зробити не кожен. По-перше, мороз і крижану воду витримати дуже складно, навіть з психологічної точки зору, по-друге, деяким віруючим заборонено це робити за станом здоров'я. Як зануритися в ополонку на Водохреща? Під цією процедурою мається на увазі триразове обмивання, не обов'язково з головою. Перед цим обов'язково потрібно перехреститися і промовити молитву, традиційно це «Отче наш».

А ті, хто стоїть навколо хреста, теж повинні читати молитву, не обов’язково у слух, про себе, тихенько.

Також, цей святий день не обійшов мою родину стороною. А саме мого батька, він вже пірнає 4 роки поспіль. Та дуже рідко хворів. Я ним пишаюсь. Тому що я стояв у пуховику, а він у самих шортах. Морж, по іншому ніяк не сказати. Молодець в мене батько. Я не наважився у цьому році, можливо у наступному. Але він радить, щоб кожний так робив.

Отже люди ж таки вірять у зцілення водою святою та у молитви за для спокою душі? Напевно, що так. Ми повинні пишатися своїми мешканцями нашого Кременчука.

Роблячи висновок про проведення Водохреща 2017 року, то можна сказати, що все пройшло добре, цікаво, без потерпілих. Хоча й було дуже холодно, але у всіх пірнаючих залишаться гарні та прохолодні спогади!

Вітаємо Кременчук з Водохрещам. Бажаємо міцного здоров’я, мирного неба над головою, та нехай це світле свято відведе від нас всі печалі, скорботи і погані думки, змиє святою водою всі гріхи. Зі святом!

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись