Шпинат — корисний суперфуд

148 0
Шпинат — корисний суперфуд

Листя шпинату благотворно впливає на організм завдяки великій кількості вітамінів, мінералів, органічних кислот та біологічно активних речовин. Крім того, шпинат досить поживний — за кількістю білка він поступається лише молодій квасолі та зеленому горошку.

Лікарі радять їсти біль­ше шпинату — він здатний запобігати розвитку ос­теопорозу та полегшити його симптоми. Вчені довго вивча­ли вплив екстракту шпинату на кістки людини і дійшли висно­вку, що речовини, які є в ньому, допомагають відновлювати об­мінні процеси у кісткових ткани­нах.

Дослідження довели, що шпинат здатний виводити з кіс­ток шкідливі речовини і солі, що накопичуються упродовж жит­тя. Крім того, він має сечогінний ефект, тому надасть тонізуючий вплив на весь організм загалом.

Шпинат — рекордсмен за вмістом каротиноїдів (попере­дників вітаміну А). У 50 грамах шпинату — добова норма вітамі­ну А. Ще в ньому багато вітамі- ну К, необхідного для високої якості крові та її згортання, а та­кож він сприяє утриманню каль­цію в кістках та їх зміцненню.

Багато останніх досліджень показують, що шпинат — про­тираковий засіб. У ньому є глі­кероліпіди — речовини, які не дають розвиватися в новоутво­реннях новим судинам, які жив­лять ракову пухлину, не даю­чи їй рости далі.Також шпинат містить речовини, які нейтра­лізують негативний вплив кан­церогенів, що є в приготовано­му м’ясі, та вдвічі знижує ризик розвитку раку, спровокованого вживанням м’яса.

Недавнє дослідження ні­мецьких учених виявило, що у шпинаті є речовина, яка здат­на швидко збільшувати м’язову масу. Тож усім, хто хоче підка­чатись, можна рекомендувати цей природний помічник.

Ще одна чудова властивість шпинату — низька калорійність: лише 20 ккал на 100 г. Завдя­ки високому вмісту клітковини шпинат очищає кишківник, що сприяє детоксу та схудненню.

А ще шпинат має заспокійли­ві властивості. Завдяки аміно­кислоті триптофан він бореть­ся з реактивною гіпоглікемією. Цей стан людини пов’язаний із падінням цукру у крові до дуже низького рівня. Часто це відбу­вається після того, як з'їсти або випити щось дуже солодке. Ре­активна гіпоглікемія може спри­чинити відчуття тривоги та на­пади занепокоєння. А шпинат допомагає з цим упоратися.

Шпинат радять включати до раціону у випадках цукрового діабету, недокрів'я, гіпертонії, захворювання нервової систе­ми, гастриту, остеопорозу, за­крепів та метеоризму, за фізич­них та розумових навантажень. Не варто забувати, що ця рос­лина має проносний ефект, а щавлева кислота може завдати шкоди людям із захворювання­ми шлунково-кишкового тракту.

Шпинат можна використову­вати для приготування холод­них і гарячих страв: м’ясних, рибних, з птиці, овочевих. Будь- які супи та зелені борщі, рагу, овочеві котлети, омлети та яєч­ні, різноманітну пасту, зі шпи­нату можна робити чудові яєчні або сирні начинки для пиріжків та пирогів.

Шпинат практично не тре­ба готувати. Достатньо просто промити, трохи струсити, потім викласти в каструлю і прогріти до початку в’янення. І це — мак­симум. Для салату можна об­межитися промиванням.

У багатьох країнах випіка­ють пироги зі шпинатом. Відо­мий, наприклад, грецький пи­ріг зі шпинатом — спинакопіта. Зі шпинатом готують й осетин­ські пироги (більш традицій­на начинка — бурякова гичка). Шпинатна начинка може бути і в компанії з іншими інґредієнта­ми. Наприклад, із рисом, варе­ним яйцем.

Равіолі зі шпинатом та рікотою

 

1 яйце, сіль, 20 г верш­кового масла, 200 г рікоти, 100 г натертого пармезану.

Для начинки: 4 яйця, 2 ст. ложки сухих хлібних крихт.

Для тіста: 500 г листя шпи­нату, сіль, 400 г борошна, пе­трушка.

Шпинат добре промити, зва­рити, злити воду, обсушити. По­дрібнити шпинат блендером.

Масло розтопити на патель­ні і тушкувати шпинат на ма­ленькому вогні 5−10 хв. Остуди­ти і змішати в мисці з рікотою, розм’якшеною до кремоподіб­ного стану.

Петрушку вимити, обсушити, нашаткувати. Нашатковану пе­трушку і подрібнені крихти хлі­ба, натертий сир і яйце додати до суміші шпинату та рікоти. По­солити, поперчити, добре пере­мішати у блендері.

Борошно просіяти, засипати в миску, додати сіль і яйця. Замі­сити еластичне тісто. Якщо тіс­то виходить надто тугим, можна додати трохи оливкової олії.

Скачати тісто в кулю, загор­нути в рушник і дати підійти 30 хв. Потім розкачати на два тонкі пласти прямокутної форми.

Невеликими гірками завбіль­шки з волоський горіх розпо­ділити по одному пласту тіста начинку на однаковій відстані одна від одної. Проміжки тіс­та між ними змочити водою за допомогою пензлика. Накри­ти другим пластом тіста, щіль­но притиснувши його між гірка­ми начинки. Акуратно розрізати тісто між рядами начинки і при­тиснути краї кожного квадрати­ка тіста.

Підсушити равіолі 10 хв, по­тім опустити в каструлю з кипля­чою підсоленою водою. Коли готові равіолі почнуть спливати, вийняти шумівкою.

Викласти на блюдо, полити розтопленим вершковим мас­лом і посипати натертим парме­заном.

Пиріг з лаваша зі шпинатом та сиром

 

400 г шпинату (можна за­мороженого), 130 г вершко­вого масла, 1 ч. ложка ме­леної зіри, 5 великих яєць, 500 г сметани 20%, 400 г фети або бринзи, 1 велика упаков­ка тонкого лаваша, оливкова олія — для змащування, сіль, чорний мелений перець.

Шпинат тушкувати на патель­ні з 30 г вершкового масла, щоб випарувалася рідина. Припра­вити зірою та перцем, трохи по­солити.

Збити сметану із 4 яйцями. З п’ятим яйцем змішати брин­зу та шпинат. Нарізати вершко­ве масло, що залишилося, тон­кими пластинками.

Розкласти листи лаваша на столі, змастити оливковою олією, потім шпинатно-сир­ною сумішшю, викласти на неї пластинки вершкового масла. Обережно згорнути рулети, на­різати шматочками завширшки 5−7 см.

Добре змастити маслом форму і викласти шматки руле­та «пеньками» по колу, починаю­чи від бортиків, не дуже щільно. Коли форма заповниться, зали­ти сметаною із яйцями, дати по­стояти 30 хв.

Потім розігріти духовку до 160°С і випікати пиріг 35−40 хв.

 

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Авторизация