Айву вважали даром богів і обов’язково давали скуштувати її плоди молодятам

400 0
Айву вважали даром богів і обов’язково давали скуштувати її плоди молодятам

Айва і хеномелес.

Айва - єдиний представник роду Cydonia, трояндові підродини яблуневих. Найкраще достигає на Закарпатті.

Айва - це дерево, плоди якого достигають в Україні наприкінці жовтня. Вони округлі, доволі тверді, із ворсистим нальотом, трішки масні на дотик і дуже запашні. Зернятка всередині коричневі, їх багато, а м'якоть ближче до осердя тверда, як у грушки.

У Стародавній Греції, її вважали даром богів і обов’язково давали скуштувати її плоди молодятам, оскільки вважали, айву фруктом Афродіти – богині кохання і краси.

Слово «айва» запозичене з кримськотатарської або турецької мов.

Народні назви: пигва, алева, альва, бедрянка цареградська, бодряна, гдуля, гунна, ґутуля, дуня, журавинник, їва, квіт, квітове дерево, кормоша, космачка, куделя, лімай.

Фрукт містить багато вітаміну С, калію, натрію, цинку, заліза, міді, марганцю і фтору, дубильні речовини, танін, органічні кислоти, пектин і багато слизу.

З давніх часів айву використовують для швидкого зменшення всіх симптомів пародонтозу і для зняття болю при геморої як примочок або компресів, виготовлених на основі айвового соку.

Свіжі плоди айви добре вживати при недокрів'ї або як відмінний жовчогінний засіб.

З плодів готують варення, желе, цукати, додають у компоти і салати. У сирому вигляді споживають дуже мало, адже м'якоть айви терпка і кислувата на смак.

Хеномелес - це кущова айва з родини Chaenomeles.

Культивується вона в Україні через червоні квіти як декоративна рослина. Плоди хеномелеса також називають айвою і вживають у їжу.

Завдяки високому вмісту пектину плоди айви кущової корисні людям, які працюють на шкідливих виробництвах і живуть в зонах, забруднених радіонуклідами.

У плодах хеномелеса вітаміну С в 5 разів більше, ніж у цитринах (лимонах). Їх, як і плоди айви, можна сушити на зиму або робити джеми, сиропи чи компоти.

Настої сухих плодів айви японської застосовують при заниженій кислотності шлунка.

Дуже добре готувати компот із додаванням айви чи хеномелеса, а також варити сушку (узвар) із цим жовтим запашним даром осені.

 

 

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Авторизация