Які бувають проби срібла і звідки вони походять

320 0
Які бувають проби срібла і звідки вони походять

Срібло, як і інші дорогоцінні метали, можна розбавляти легувальними матеріалами практично до безкінечності. Безсумнівно, це погіршує його цінність. Візуально відрізнити якісне срібло від «розведеного» не так-то й просто.

Для того, щоб якось відрізняти підробку, і була введена система проб. Вона діє з 1927 року й актуальна досі. Згідно з метрикою, якість дорогоцінного виробу визначається місткістю чистого матеріалу на 1000 г. Тобто якщо проба виробу 925, то це означає, що в кілограмі такого сплаву 925 г срібла і 75 легувальних металів.

Забігаючи наперед, повідомимо, що найвища проба срібла - 960. Але чому не 1000? Срібло само по собі дуже м'який матеріал, тому його доводиться «зміцнювати» нікелем, міддю, цинком або алюмінієм. Найчастіше використовується мідь. У союзі з такими металами воно стає міцнішим.

Технічне срібло

Срібло без проби, тобто відсоток його місткості нижче 80-ти, називається технічним металом. Для виготовлення ювелірних виробів такий матеріал не використовується. Але говорити про його погану якість не зовсім правильно. Справа в тому, що воно має підвищену міцність. Метал завдяки своїм фізичним властивостям - ідеальний матеріал для виготовлення деталей для радіотехніки. Срібло використовується при виробництві реле.

Ці привілеї воно отримало за рахунок світловідбивання і високої електропровідності.

Теоретично з такого срібла можна виготовляти і ювелірні вироби, якщо вам не принципова проба. Але тоді слід врахувати, що метал не вважається дорогим.

Види проб срібла

Метал, який вважається дорогоцінним, маркують таким чином:

800 - для столового приладдя;

830 - для виготовлення посуду і недорогих ювелірних виробів;

875 - побутове;

925 - ювелірне, поширений вид;

960 - максимальна проба;

999 - чисте срібло.

Призначення проб

Срібло з 800-м «клеймом» означає,  що в ньому не менше 80% чистого металу. Воно відрізняється високою міцністю і має якісні ливарні властивості. Але є і мінус - швидко окислюється на відкритому повітрі. Саме тому таке срібло не використовують для виготовлення ювелірних виробів. Ще одна причина - має характерний для міді відтінок жовтизни, тому легко відрізняється від ювелірних різновидів.

Очевидно, що додавання у сплав трьох відсотків срібла не надто змінює фізичні властивості готового виробу. Тому основне призначення даної проби - виготовлення виделок, ложок і ножів.

Якщо перераховувати проби срібла, то 875-а використовується для ювелірних виробів. Такі прикраси слід назвати «економічним класом». Справа в тому, що вартість виробів нижча, а через підвищену міцність, порівняно з чистим сріблом, складно зробити роботу філігранно.

925-а проба срібла - найпоширеніша в ювелірній справі. По-перше, низький вміст інших металів надає характерний чистому сріблу блиск. А досить м'яка консистенція дає можливість виготовляти дивовижної краси прикраси. При цьому таке срібло відмінно зберігає свою форму.

960-а проба характерна для ювелірних прикрас. Візуально і за фізичними властивостями вона схожа на 925-ю. Тим не менш, вона більш схильна до механічних пошкоджень. Єдина перевага - практично не окислюється і, як наслідок, не чорніє.

Чисте срібло

Срібло 999-ї проби відрізняється м'якістю. Це чистий метал, тому він не використовується для виготовлення ювелірних виробів. Його дуже легко зігнути або поламати. Якщо зробити прикрасу з чистого срібла, то, крім того, що вона швидко втратить форму, моментально зміниться і її колір: метал швидко окислюється і стає тьмяним.

Чисте срібло використовується для виплавки злитків або колекційних монет. Самі по собі ці предмети не використовуються в побуті, що мінімізує пошкодження поверхні.

Як визначити якість срібла вдома?

Сучасні технології дозволяють підробляти ювелірні вироби так, що майже неможливо відрізнити їх від справжніх. Але все-таки повернення виробів протягом 14 днів ніхто не відміняв, тому, прийшовши додому і применшивши захоплення від нової дрібнички, радимо провести нескладні тести, які допоможуть приблизно визначити склад.

Перший і один з найефективніших тестів - перевірка магнітом. Справжнє срібло не буде притягуватися. Однак це далеко не єдиний метал, який ігнорує «привабливість» магніту. Тож слід провести додатковий тест.

Зіграти можна й на теплопровідності. Срібло швидко переймає температуру навколишнього середовища. Простіше кажучи, вмить нагрівається в руці і швидко охолоняє в холодній воді.

Як індикатор можна використовувати йод. Крапля йоду залишить темну пляму. Але слід врахувати й те, що відчистити її буде не так-то й просто.

Не радимо гнути і надрізати виріб. Якщо це підробка, то її неможливо буде повернути, а залишити собі зіпсований виріб - викинути гроші на вітер.


Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Авторизация