Православний календар

190 0
Православний календар

Собор Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна

На другий день Богоявлення Господнього свята церква збирається для вшанування Святого Іоанна Предтечі, який сподобився охрестити Спасителя світу.

Іоанн Хреститель, яким закінчується ряд святих старозавітних пророків і починається ряд новозавітних святих, народився недалеко від Єрусалиму, в містечку Отте, поблизу Хеврона. Батько його Захарія був юдейським священником, а мати Єлисавета - дочка рідної сестри Св. Анни, матері Пресвятої Богородиці. Обидві були благочестиві і з вірою очікували пришестя Месії, але, на превеликий жаль, досягнувши похилого віку, не мали дітей.

Одного разу архангел Гавриїл з'явився Захарії в храмі під час служіння і, сповіщаючи йому про народження сина, сказав: "Він буде великим перед Господом і сповниться Духа Святого ще в утробі матері своєї. Багатьох синів Ізраїлю наверне він до Господа Бога їх і йтиме перед Ним у дусі і силі Іллі, щоб представити Господу народ приготований (Лк. I, 15-17).

Але Захарія засумнівався в словах ангела і тому зробився німим до того дня, коли Єлисавета народила сина, якого, за велінням ангела, було названо Іоанн.

Незабаром після народження Іоанна Юдейський цар Ірод наказав убити всіх немовлят у Віфлеємі й околицях, і Єлисавета, рятуючи сина свого, втекла в пустелю, де зріс майбутній Хреститель Господа, постом, молитвою і поневіряннями всякого роду готуючись до великого свого служіння. Він не мав іншого одягу, як з верблюжого волоса, та іншої їжі, як дикий мед і акриди (рід сарани).

Коли Іоанну виповнилося 30 років, то, за велінням Божим, він прийшов на Йордан, своєю проповіддю готуючи народ до прийняття Спасителя. І після Хрещення Ісуса Христа святий Іоанн продовжував проповідувати народу смирення і покаяння.

У цей час цар Ірод Антипа, син того Ірода, який убив немовлят у Віфлеємі, покинув дружину свою для того, щоб одружитися на Іродіаді, дружині брата свого. Іоанн Хреститель говорив царю, що йому не слід брати дружину брата свого, який був ще живий, і за це праве викриття був закутий у ланцюги і кинутий у темницю.

Озлоблена Іродіада вимагала від царя негайної страти Іоанна, але Ірод, знаючи, що народ шанував Іоанна як пророка, боявся обурення іудеїв і довго не погоджувався на її прохання. Нарешті в день народження Ірода дочка Іродіади так догодила царю своїм танцем, що він з клятвою пообіцяв дати їй усе, що вона в нього попросить, і до пів царства свого.

Навчена матір'ю, вона зажадала голову Іоанна Предтечі. Цар, пов'язаний своєю клятвою, велів відсікти голову святому Іоанну і наказав подати її на блюді дочці Іродіади.

Учні Іоанна поховали тіло свого вчителя в Самарянському місті Севастії, а глава його залишилася в царському палаці і була покладена дружиною Хузи, домоправителя Ірода, в посудину, яку вона закопала на Єлеонській горі.

Після вбивства Іоанна Хрестителя великі лиха спіткали все сімейство Ірода, військо його було розбите на війні з батьком його першої дружини і сам він був засланий в ув'язнення римським імператором.

Через деякий час після цих подій свята глава Іоанна Предтечі була знайдена одним благочестивим чоловіком, який приховав її незадовго до своєї смерті. Знайдена християнами при Костянтині Великому, вона була знову прихована в печері, потім перенесена в Халкідон, звідти в Константинополь, потім у Комани і вже в дев'ятому столітті вдруге перенесена в Константинополь і покладена в палацовій церкві.

Шануючи святого Іоанна Хрестителя як найбільшого з пророків, православна церква присвячує його пам'яті кілька днів у році.

У день Собору Іоанна Хрестителя, 20 січня (7 січня ст. ст.), Церква святкує перенесення руки його євангелістом Лукою з Севастії в Антиохію, звідки була перенесена в Халкідон і потім у Константинополь. Султан Баязет, оволодівши Царгородом, передав святу руку Іоанна Хрестителя Мальтійським лицарям, які 12 жовтня (ст.ст.) 1779 піднесли її з іншими святинями імператору Павлу Петровичу в Гатчині. Тепер вона знаходиться в Петербурзі, в церкві Спаса Нерукотворного образу в Зимовому палаці.


Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Авторизация