Хрещенський Святвечір - прикмети, повір’я та чого не варто робити

446 0
Хрещенський Святвечір - прикмети, повір’я та чого не варто робити

Хрещенський Святвечір, який ще називають Навечір’ям Богоявлення, відзначається православними християнами 18 січня, за день до Йордану чи Водохреща. Цей особливий вечір входить до циклу різдвяних свят та передує дуже важливій події Хрещення Господнього в ріці Йордані, яка відзначається 19 січня. Навечір’я Богоявлення є свого роду підготовкою до основного свята. На Хрещенський Святвечір встановлено піст, а головною стравою на вечері є кутя – варена пшениця з медом та маком. Недарма в народі цей день ще називають Голодною кутею.

До 5 століття Різдво та Хрещення Господнє відзначалося в один день - 6 січня. В давнину це свято називали Богоявлення (Феофанія), воно свідчило про те, що Господь прийшов у світ та охрестився в Йордані. Під час Хрещення Господнього явилася Трійця. У 5 столітті дату святкування Різдва Христового було перенесено на 25 грудня.

Подія Хрещення Господнього є надзвичайно важливою для християн. Тому церква виділила день, що їй передує, та встановила на цю дату суворий піст. Міра утримання від їжі визначається православними вірянами особисто.

За дні свого існування свято отримало багато традицій, обрядів та повір’їв. Щирі віряни намагаються дотримуватися їх, щоб отримати благословення.

Освячення води

18 січня в храмах служиться Літургія, після якої освячується вода. Велике Водосвяття – саме так цю подію називають у церковних колах та народі – здійснюється з великою урочистістю та спогадами про освячення води через Хрещення Самого Бога, Який явився у світ у людській плоті. Освячену воду називають агіасмою або хрещенською водою. Починаючи з 11 століття, вода освячується двічі – у Хрещенський Святвечір та на саме Водохреще. Обряди водосвяття в ці дні проводяться однаково, а вода, освячена в Навечір’я Богоявлення та в день самого Богоявлення, володіє такою ж самою силою.

Є традиція освячувати хрещенською водою оселі та співати під час освячення тропар Богоявлення. Освячена вода вживається протягом року натщесерце зі шматочком просфори – обрядного літургійного хлібця, що використовується під час православного Богослужіння Літургії для Євхаристії. Люди вірять, що таким чином вони отримають оздоровчу силу, що проганяє демонів та ворожі зурочення.

Вода, освячена в Хрещенський Святвечір, має сильну благодатну дію, яка не втрачається навіть після її розбавлення з простою водою. До святої води слід ставитися по-особливому. Церковна святиня має зберігатися в особливому місці, поряд з іконами. Так вона може довго зберігати свою силу.

Традиційна вечеря

Напередодні Йордану чи Водохреща тримають піст. Віряни не вживають їжі до вечірньої зорі. Ввечері, коли родина сідала за стіл, було прийнято випити трохи освяченої води.

Усі страви, що вживалися у Святвечір, мали бути пісними. Основною стравою на столі була голодна кутя, яка відрізнялася від звичайної простою приправою. До куті додавали тільки мак та мед. Серед додаткових страв – узвар із сухофруктів, вареники, риба. На столі не має бути парної кількості страв. Оптимальна кількість – 7-9 страв.

Обряди

Протягом цілого дня 18 січня господині займаються прибиранням своїх осель. Це пов’язано з тим, що святкування Водохреща в неприбраному житлі – погана прикмета. Також у Хрещенський Святвечір не виконувалася важка робота та віталися гучні гуляння. Якщо вірити народним повір’ям, охрещені в цей день люди будуть щасливі протягом усього життя.

Традиційно у Святвечір напередодні Хрещення Господнього дівчата ворожили, а діти йшли щедрувати. Під час щедрування прийнято вручати по гілочці ліщини кожному господарю. Якщо щедрувальники – юні парубки, то вони зазвичай щедрували під вікнами дівчат, що на виданні. Якщо домівку з дівчиною оминали, це означало, що вона ще мала.

З давніх-давен вважалося, що на Голодну кутю тварини можуть розмовляти людською мовою. Однак підслуховування такої розмови могло накликати Боже покарання.

Прикмети та повір’я

Якщо напередодні Водохреща випаде сніг – буде великий урожай гречки, пшениці, меду.

Хуртовина на Хрещенський Святвечір говорить про те, що таку ж погоду слід чекати на Масницю. Потужні вітри з півдня - на грозове літо.

Темна ніч без зірок – поганий урожай грибів наступної осені.

Народжений на Голодну кутю – спокійний та розсудливий чоловік.

Дерева погано вкриті снігом – не буде ягід. Сніг погнув гілки – великий урожай лісових ягід.

Повний місяць напередодні Водохреща – чекайте великих паводків навесні.

Собаки сильно гавкають увечері 18 січня – хороша новина для риболовів та мисливців, адже для них рік буде вдалим.

Якщо хворого обкласти снігом 18 січня, то він незабаром одужає. Люди говорять, що в такий спосіб можна швидко позбутися головного болю.

Якщо в Хрещенський Святвечір людина сходила в лазню, вона буде красивою та здоровою увесь рік.

Чого не варто робити

Напередодні Водохреща Господнього забороняється лаятися, чинити негідні вчинки та допускати погані думки.

Не варто робити важкі справи, споживати їжу до появи вечірньої зорі.

Освячення води та вживання освяченої води з нечестими думками недопустиме, оскільки від цього вода втрачає свою цілющу силу.

 

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Авторизация