Православний календар

121 0
Православний календар

Святителя Василія Великого

Святий Василій Великий народився близько 330 року в Кесарії Каппадокійській (Мала Азія) від благочестивих батьків Василя й Емілії. Перше насіння благочестя хлопчик отримав від своєї бабці Макрини, а з 17-річного віку навчався різним наукам спочатку в Кесарії, потім у Константинополі і в Афінах, де подружився з великим у майбутньому святителем Григорієм Богословом.

Не знайшовши у світських науках задоволення для своєї душі, Василій іде в єгипетську пустелю, де в той час процвітало чернецтво. Там він спостерігав за життям таких прославлених подвижників, як Пахомій Фіванський, Пафнутій і Макарій Єгипетський.

Повернувшись в Антиохію, Василій у 362 році був висвячений архієпископом Мелентієм у диякони, після чого йому було доручено читати в церкві Святе Письмо, а в 364 році був висвячений у пресвітера.

Бачачи в молодому пастирі незвичайну мудрість і свіжість його життя, народ проявив до нього особливу любов, що викликало в деяких кліриків заздрість, якої не міг уникнути і сам архієпископ Кесарійський. Щоб не провокувати церковного поділу, Василій пішов у пустелю, де, зібравши навколо себе ченців, влаштував спільножитній монастир.

Своїми листами Василій Великий залучив у пустелю і свого друга Григорія Богослова. Але єретичні смути змусили подвижників повернутися у світ і стати на захист Православ'я.

Василій попрямував до Кесарії, де був одностайно обраний єпископом. У цей період пише кілька книг, де викладає правильне вчення про Божество Святого Духа і єдність його природи з Отцем. За своє недовге життя встиг написати багато творів. Як Тлумач Святого Письма Василій Великий особливо відомий своїми бесідами на Шестоднєв, де він показав себе знавцем не тільки Слова Божого, а й філософії та природознавства. Святий Василій Великий є автором нових молитов до Божественної літургії, на написання яких він отримав благословення в Одкровенні Божому.

Проводячи суворе подвижницьке життя, архіпастир отримав від Бога винятковий дар благодаті. Він виганяв бісів, зцілював хворих, допомагав своєю молитвою бідним.

Знаменитий християнський подвижник преподобний Єфрем Сирін довгий час просив Бога, щоб йому була відкрита міра благодаті, якої досяг великий святитель. І ось одного разу він побачив Вогняний стовп, глава якого доходила до неба, і почув слова, звернені до нього: "Єфрем! Яким ти бачиш цей стовп, такий і є Василій!"

Помер Василій Великий 1 січня 379 року.


Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Авторизация