
У зв’язку з тим, що 20 жовтня офіційно – Всесвітній та Всеукраїнський дні боротьби з раком молочної залози, Полтавський центр громадського здоров’я опублікував статистику та відомості з приводу цього захворювання.
Цей День покликаний привернути увагу громадськості до проблем профілактики, раннього виявлення, діагностики, своєчасного та якісного лікування, а також реабілітації пацієнтів. Рак молочної залози – найпоширеніше онкологічне захворювання серед жінок. Щороку понад пів мільйона жінок у всьому світі помирає через цю недугу. Однак хворіють на рак грудей і чоловіки.
За даними Національного канцер-реєстру, захворюваність на рак молочної залози в Україні за 2020 рік склала 54,5 на 100 000 жіночого населення. В Полтавській області захворюваність перевищує цей показник по Україні і складає 61,4 на 100 000 жіночого населення. Серед інших областей країни Полтавська посідає дев'яте місце із захворюваності на рак молочної залози. За 2020 рік в області зареєстровано 456 нових випадків на рак молочної залози в жіночого населення і п'ять випадків раку грудної залози в чоловіків. Третина всіх випадків – у жінок віком від 25 до 55 років (34,4%).
За даними канцер-реєстру КП «Полтавський обласний клінічний онкологічний диспансер Полтавської обласної ради» за 2020 рік, хворі на злоякісні новоутворення молочної залози за стадією онкологічного процесу розподілилися: І-ІІ стадія – 66,5%, занедбана стадія (ІІІ-IV) – 32,3%. Таким чином, майже кожній третій жінці рак грудей діагностують на ІІІ–ІV стадії, коли ефективність лікування значно знижується.
Важливо: рак виліковний за умови його виявлення на I стадії – у 95% жінок, на II стадії – у 80%, на III стадії – у 50% жінок.
Фактори ризику захворювання на рак молочної залози:
- родичі першої лінії (мама, бабуся, сестра, тітка), які хворіли на рак грудей;
- відсутність вагітностей та пологів;
- перша вагітність у 30 років і старше;
- вік старше 40 років;
- ранній початок менструації – у віці до 12 років;
- пізня менопауза – після 55 років;
- безперервне вживання гормональних контрацептивів протягом тривалого часу, а також гормональної замісної терапії в менопаузі;
- цукровий діабет;
- надмірна вага та ожиріння;
- куріння;
- зловживання алкоголем;
- гіпертонічна хвороба;
- перенесений раніше рак грудей або рак яєчника;
- вплив радіації.
Рак молочної залози на ранніх стадіях (І-й та ІІ-й) має безсимптомний перебіг і не завдає болю. Але є симптоми, що мають викликати певну насторогу і змусити звернутися жінку до мамолога.
Коментарі
Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись