Початок навчального року в Україні традиційно пов'язують із 1 вересня. Чому саме ця дата?

425 0
Початок навчального року в Україні традиційно пов'язують із 1 вересня. Чому саме ця дата?

Історія виникнення Дня знань

На порозі - вересень, школа, навчання... Але чи так давно діти України ходять на заняття, які стали вже для нас усіх звичними? Історія виникнення Дня знань сягає корінням у радянські часи, коли 15.06.1984 р. уряд оголосив, що 1 вересня буде всенародним святом.

Із того часу дата 1 вересня у нас асоціюється із Днем знань та початком навчального року. Святково й тріумфально школи в цей день зустрічають школярів біля свого порога буквально 37 років.

А ось датою початку нового навчального року 1 вересня стало ще 86 років тому. Раднарком СРСР і ЦК ВКП (б) визначили у 1935 році цю дату єдиною для початку навчання й відвідування уроків у школах СРСР, до складу якої входила тоді Україна.

Однак буквально через кілька років почалася II Світова війна, яка порушила всі плани й звичний режим шкільного життя. В умовах нацистської окупації на території СРСР (1941-1944 рр.) навчання у школах дітей стало одним із найбільш складних періодів.

У ті часи був низький рівень грамотності. Система освіти опинилася в екстремальній ситуації, що повністю змінила хід навчально-виховного процесу. Ця трагічна пляма в історії школи того періоду, яка стала справжнім випробуванням для дітей, їхніх батьків, учителів.

Засновником свята Дня знань вважається Федір Федорович Брюховецький. Він - сподвижник педагогічних ідей Антона Макаренка. Педагог-послідовник впровадив у шкільний процес ряд звичаїв, які отримали досить широке поширення в радянських школах.

Традиції, особливості святкування

День знань асоціюється в Україні з урочистою лінійкою, букетами квітів, уроком миру. Коли 1 вересня школи відчиняють свої двері, діти особливо раді зустрічі одне з одним. Адже практично за три місяці канікул вони вже скучили за спілкуванням з однолітками.

На честь свята, крім уроку миру, 1 вересня ніяких інших уроків в Україні традиційно немає. Школярі приступають до освоєння знань наступного дня. А 1-го звикають потроху до шкільної парти, обмінюються враженнями.

Особлива увага приділяється першокласником. Адже цим дітям буде особливо складно й незвично перший час. У деяких школах України проходять концерти за участю дітей.

У вузах урочиста лінійка, як правило, не проводиться. На студентів чекає теоретичне навчання, згодом - навчальна й виробнича практика. А ще в них попереду - екзаменаційна сесія, підготовка й захист дипломної роботи.

Найцікавіші факти про День знань

Починати новий рік з 1 вересня в 325 році вирішив Костянтин Великий.

Наприкінці XV століття на Русі перейняли цю традицію, і з 1492 року початок осені стали вважати початком року. Оскільки всі школи були при церквах, навчання в них починалося з 1 вересня – церковного нового року.

Реформатор у галузі освіти Петро Перший робив спроби створити державну систему освіти. Саме з його ім'ям пов'язані радикальні реформи, які призвели до виникнення шкіл.

Тільки певної закріпленої дати за початком навчального року не було. За часів його правління в деяких навчальних закладах він стартував 1 грудня, а в інших - і зовсім у серпні.

Коли 03.09.1935 р. постановою уряду СРСР було введено початок єдиного процесу навчальних занять у радянських школах із 1 вересня, то дата його закінчення була різною.

Так, учні 1-3 класів закінчували навчання 1 червня. 4-7-х - 10 червня. А старшокласники, 8-10 класи, мали навчатися до 20-го числа першого літнього місяця

Офіційно День знань святкується сьогодні в трьох країнах: Україні, Росії, Білорусі. В інших початок та кінець навчального року відрізняється.

Наприклад, у Англії початок навчального року припадає на вересень. Тільки дата початку занять встановлюється радою графства.

У школах Німеччини початок навчального року й зовсім не має певної дати. Щорічно вона варіюється на федеральних землях країни по-різному. На деяких територіях учні можуть сісти за парти 6, 10 або 12 серпня. У інших - 1, 2, 3 вересня.

У Японії й зовсім початок навчального року відзначається 1 квітня. Уся країна в цей період прикрашена сакурами. І японські учні сідають за шкільні парти.

А ось у США початок навчального процесу визначає адміністративний округ. Перший навчальний день неурочистий. Навчання може початися в серпні або в перші дні вересня.

На дату 1 вересня, крім Дня знань, припадають й інші свята.

Наприклад, у Новій Зеландії відзначається День випадкової доброти. Досить багато свят припадає на цю дату в США: День шахів, День кексів із вишнею, День подяки будівельникам і проектувальникам, День подяки рудому коту.

У Словаччині святкується День конституції.

У Польщі - День ветеранів боротьби за незалежність країни.

У Австралії - День акації.

А ось День народження осені святкують багато країн. Адже люди різних національностей стоять на порозі такої різної осінньої пори: золотої, дощової, дещо сумної, багряної, гарної та пишної. Це час, коли звуки природи та її кольори змінюються.

Зі святом всіх! Початком осені та Днем знань! Нехай разом із літом іде й карантин. Щоб наші учні могли отримувати знання, не думаючи про коронавірус та запобіжні заходи. Здоров'я всім, мудрості та старанності!

 

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Авторизация